ژئوپلیتیک پشت مارپیچ قیمت گاز و برق در اروپا

[ad_1]

بحران کنونی افزایش مارپیچ قیمت گاز در اروپا، همراه با سرمای شدید در منطقه، این واقعیت را برجسته می کند که انتقال به انرژی سبز در هیچ بخشی از جهان آسان نخواهد بود. قیمت بالای گاز در اروپا پیچیدگی انتقال به منابع انرژی پاک را نیز برجسته می کند: اینکه انرژی صرفاً به انتخاب فناوری مناسب نیست و انتقال به انرژی سبز دارای ابعاد اقتصادی و ژئوپلیتیکی است که باید در نظر گرفته شود. همچنین.

جنگ های گازی در اروپا تا حد زیادی بخشی از نبرد ژئواستراتژیک بزرگی است که توسط ایالات متحده با استفاده از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و اوکراین انجام می شود. مشکل ایالات متحده و اتحادیه اروپا این است که تغییر وابستگی انرژی اتحادیه اروپا به روسیه هزینه های هنگفتی برای اتحادیه اروپا خواهد داشت که در بن بست کنونی بین روسیه و ناتو از قلم افتاده است. جدایی از روسیه در این مرحله بر سر اوکراین، پیامدهای بزرگی برای تلاش اتحادیه اروپا برای انتقال به منابع انرژی پاک‌تر خواهد داشت.

اتحادیه اروپا با انتخاب یک رویکرد کاملاً مبتنی بر بازار در قبال قیمت گذاری گاز، مشکل خود را در زمینه گذار سبز بدتر کرده است. خاموشی‌هایی که مردم تگزاس در فوریه 2021 در نتیجه دمای یخ زدگی شاهد بودند، آشکار کرد که چنین سیاست‌های مبتنی بر بازار در طول تغییرات آب و هوایی شکست می‌خورد و قیمت بنزین را به سطحی می‌برد که فقیر ممکن است مجبور شود به سادگی گرمایش خود را خاموش کند. در زمستان، قیمت بنزین در اتحادیه اروپا به شدت افزایش می یابد، همانطور که در سال 2020 و دوباره در سال 2021 انجام شد.

برای هند و شبکه برق آن، یک درس از این تجربه اروپایی روشن است. بازارها مشکل قیمت گذاری انرژی را حل نمی کنند، زیرا نیاز به برنامه ریزی، سرمایه گذاری بلندمدت و ثبات در قیمت گذاری دارند. همانطور که در هند پیشنهاد شده است، اگر بخش برق به شرکت های خصوصی برق واگذار شود، با عواقب فاجعه باری روبرو خواهد شد. این همان چیزی است که هدف حرکت جدا کردن سیم‌ها از برقی است که از طریق اصلاحیه پیشنهادی دولت نارندرا مودی، نخست وزیر هند در قانون برق موجود در سال 2003 انجام می‌شود.

فرانس تیمرمنز، معاون اجرایی کمیسیون اروپا در مورد طرح معامله سبز اروپا در بروکسل اظهار نظر می کند.

به منظور درک مسائل مربوط به انتقال به سمت انرژی سبز، مهم است که نگاهی دقیق تر به مسائل مربوط به عرضه گاز فعلی که اتحادیه اروپا با آن مواجه است داشته باشیم. اتحادیه اروپا گاز را به عنوان سوخت برای تولید برق انتخاب کرده است، زیرا از زغال‌سنگ و هسته‌ای استفاده می‌کند و در عین حال سرمایه‌گذاری هنگفتی در انرژی بادی و خورشیدی انجام می‌دهد. استدلال به نفع این انتخاب این است که گاز سوخت انتقالی اتحادیه اروپا را برای مسیر انتشار کم کربن خود فراهم می کند، زیرا گاز تمایل به تولید گازهای گلخانه ای کمتری نسبت به زغال سنگ دارد. موضوع دیگری است که گاز در بهترین حالت یک راه حل کوتاه مدت است، زیرا هنوز هم نیمی از گازهای گلخانه ای زغال سنگ منتشر می کند.

همانطور که قبلاً نوشتم، مشکل انرژی سبز این است که برای رسیدگی به نوسانات فصلی و روزانه به ظرفیت بسیار بیشتری نیاز دارد که برنامه ریزان در حین حمایت از تغییر به منابع انرژی پاک به آن توجه نکرده اند. در طول زمستان، روزها در عرض‌های جغرافیایی بالاتر کوتاه‌تر می‌شوند و بنابراین، جهان ساعت‌های کمتری در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد. این مشکل فصلی با انرژی خورشیدی در اروپا با بادهای کم در سال 2021 ترکیب شده است که باعث کاهش تولید برق آسیاب‌های بادی شده است.

اتحادیه اروپا برای دستیابی به اهداف کوتاه مدت و میان مدت خود برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، به شدت روی گاز سرمایه گذاری کرده است. گاز را می توان برای رفع نیازهای کوتاه مدت و فصلی ذخیره کرد و حتی می توان تولید گاز را از میدان های گازی با ظرفیت پمپاژ مورد نیاز به راحتی افزایش داد. با این حال، همه اینها مستلزم برنامه ریزی و سرمایه گذاری قبلی در ظرفیت سازی مازاد برای برآوردن نیازهای نوسانات روزانه یا فصلی است.

متأسفانه اتحادیه اروپا معتقد است که بازارها به طور جادویی همه مشکلات را حل می کنند. این کشور از قراردادهای بلندمدت قیمت گاز فاصله گرفته و به سمت قراردادهای لحظه ای و کوتاه مدت حرکت کرده است – بر خلاف چین، هند و ژاپن که همگی قراردادهای بلندمدت به قیمت نفت خود دارند.

چرا قیمت گاز بر قیمت برق در اتحادیه اروپا تأثیر می گذارد؟ به هر حال، گاز طبیعی تنها حدود 20 درصد از تولید برق اتحادیه اروپا را تشکیل می دهد. متأسفانه برای مردم منطقه اتحادیه اروپا، نه تنها بازار گاز، بلکه بازار برق نیز تحت اصلاحات بازار در اتحادیه اروپا “آزادسازی” شده است. ترکیب انرژی در شبکه توسط مزایده‌های بازار انرژی تعیین می‌شود که در آن تولیدکنندگان خصوصی برق قیمت‌های خود و مقداری را که به شبکه برق عرضه می‌کنند پیشنهاد می‌کنند. این پیشنهادات به ترتیب از کمترین به بالاترین تا زمانی که تقاضای پیش‌بینی شده روز بعد به طور کامل برآورده شود، پذیرفته می‌شود. سپس قیمت آخرین مناقصه به قیمت تمام تولیدکنندگان تبدیل می شود. به زبان پیروان میلتون فریدمن – که به پسران شیکاگو معروف بودند – این قیمت پیشنهادی آخرین پیشنهاد “قیمت نهایی” آن است که از طریق حراج بازار برق کشف شده است و بنابراین، قیمت “طبیعی” برق است.

آگوستو پینوشه – که از سال 1973 تا 1990 یک دیکتاتور نظامی در شیلی بود – برای خوانندگانی که احتمالاً انتخابات اخیر در شیلی را دنبال می کردند، قانون اساسی 1980 را در شیلی معرفی کرد و اصل فوق را در تضمین قانون اساسی اصلاحات نئولیبرالی در شیلی گنجاند. بخش برق در کشور امید است که پیروزی چپ در انتخابات ریاست جمهوری شیلی و همه پرسی قبلی در مورد بازنویسی قانون اساسی شیلی نیز به این موضوع رسیدگی کند. جالب اینجاست که نه مارگارت تاچر، نخست وزیر سابق بریتانیا – آنطور که معمولاً تصور می شود – که “اصلاحات” برق را آغاز کرد، بلکه رژیم خونین پینوشه در شیلی بود.

در حال حاضر در اتحادیه اروپا، گاز طبیعی تولیدکننده حاشیه ای است و به همین دلیل است که قیمت گاز نیز تعیین کننده قیمت برق در اروپا است. این افزایش تقریباً 200 درصدی قیمت برق در اروپا در سال 2020 را توضیح می دهد. در سال 2021، طبق گزارش اکتبر 2021 کمیسیون اروپا، «قیمت گاز در سطح جهانی در حال افزایش است، اما در بازارهای منطقه ای واردکننده خالص مانند آسیا و اتحادیه اروپا به طور قابل توجهی افزایش می یابد. تاکنون در سال 2021، قیمت ها سه برابر شد [the] اتحادیه اروپا و در آسیا بیش از دو برابر شد در حالی که در ایالات متحده فقط دو برابر شد. [emphasis added].

جفت شدن بازار گاز و برق با استفاده از قیمت نهایی به عنوان قیمت تمام تولیدکنندگان به این معناست که اگر قیمت نقدی گاز همانطور که اخیراً مشاهده شده سه برابر شود، قیمت برق نیز افزایش می یابد. جوایزی برای حدس زدن اینکه چه کسی با چنین افزایش‌هایی بیشترین ضربه را می‌خورد، وجود ندارد. اگرچه انتقادهایی از اقشار مختلف در رابطه با استفاده از قیمت نهایی به عنوان قیمت برق برای همه تامین کنندگان صرف نظر از هزینه های مربوطه آنها وجود داشته است، اعتقاد نئولیبرالی به خدایان بازار در اروپا حاکم بوده است.

روسیه قراردادهای بلندمدت و همچنین قراردادهای کوتاه مدت برای تامین گاز کشورهای اتحادیه اروپا دارد. پوتین شیفتگی اتحادیه اروپا به قیمت های لحظه ای و قیمت گاز را به سخره گرفته و گفته است که روسیه مایل است گاز بیشتری را از طریق قراردادهای بلندمدت به منطقه عرضه کند. در همین حال، بر اساس مقاله ای در اکونومیست، در اکتبر 2021، رئیس کمیسیون اروپا، اورسولا فون در لاین، گفت که روسیه نقش خود را در کمک به اروپا برای حل بحران گاز انجام نمی دهد. با این حال، در این مقاله آمده است که به گفته تحلیلگران، “مشتریان بزرگ قاره ای اخیرا تایید کرده اند که به تعهدات قراردادی خود عمل می کند.”[t]در اینجا شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد روسیه عامل بزرگی در بحران گاز فعلی اروپا است.

سوال اینجاست که اتحادیه اروپا یا به کارایی بازارها اعتقاد دارد یا ندارد. اتحادیه اروپا نمی تواند استدلال کند که بازارها زمانی که قیمت های نقدی در تابستان پایین هستند، بهترین هستند، و این باور را در زمستان از دست می دهد و از روسیه می خواهد که برای “کنترل” قیمت بازار، عرضه بیشتری داشته باشد. و اگر بازارها واقعاً بهترین هستند، چرا با تسریع مجوزهای نظارتی برای خط لوله نورد استریم 2، که گاز روسیه را به آلمان می فرستد، به بازار کمک نکنیم؟

این ما را به پرسش گره‌دار اتحادیه اروپا و روسیه می‌رساند. بحران کنونی اوکراین که روابط بین اتحادیه اروپا و مسکو را متلاطم کرده است، ارتباط نزدیکی با گاز نیز دارد. خطوط لوله از فدراسیون روسیه از طریق اوکراین و لهستان، همراه با زیردریایی نورد استریم 1، در حال حاضر بخش عمده گاز روسیه را به اتحادیه اروپا عرضه می کند. روسیه همچنین از طریق نورد استریم 2 که به تازگی راه اندازی شده است، ظرفیت بیشتری برای عرضه گاز بیشتر به اروپا در صورت دریافت مجوز نظارتی مالی دارد.

شکی وجود ندارد که نورد استریم 2 نه تنها در مسائل مقرراتی بلکه در ژئوپلیتیک گاز در اروپا نیز گرفتار شده است. ایالات متحده آلمان را تحت فشار قرار داد تا اجازه راه اندازی نورد استریم 2 را ندهد و همچنین تهدید کرد که شرکت های درگیر در پروژه خط لوله را تحریم خواهد کرد. با این حال، آنگلا مرکل قبل از کناره گیری از سمت صدراعظم آلمان در سپتامبر 2021، در برابر فشار واشنگتن برای توقف کار بر روی خط لوله مقاومت کرد و ایالات متحده را مجبور کرد به یک “توافق سازش” تن دهد. بحران اوکراین فشار بیشتری بر آلمان برای به تعویق انداختن نورد استریم 2 ایجاد کرده است، حتی اگر این به معنای تشدید بحران دوگانه قیمت گاز و برق باشد.

سود خالص در همه اینها ایالات متحده است، که اتحادیه اروپا را به عنوان خریدار برای گاز گرانتر فراکینگ خود خواهد گرفت. روسیه در حال حاضر حدود 40 درصد گاز اتحادیه اروپا را تامین می کند. اگر این روند متوقف شود، ایالات متحده که حدود 5 درصد از تقاضای گاز اتحادیه اروپا را تامین می کند (طبق آمارهای سال 2020) می تواند سود بزرگی باشد. علاقه ایالات متحده به تحریم گاز روسیه و اجازه ندادن به راه اندازی نورد استریم 2، به همان اندازه با حمایت این کشور از اوکراین مرتبط است که نمی بیند روسیه برای اتحادیه اروپا خیلی مهم نیست.

نورد استریم 2 می تواند به شکل گیری یک بازار مشترک پاناروپایی و یکپارچگی بزرگتر اوراسیا کمک کند. همانطور که در آسیای شرقی و جنوب شرقی این کار را انجام داد، ایالات متحده به جای سیاست، منافع زیادی در توقف تجارت به دنبال جغرافیا دارد. جالب توجه است که خطوط لوله گاز از اتحاد جماهیر شوروی به اروپای غربی در طول جنگ سرد ساخته شد زیرا جغرافیا و تجارت بر سیاست جنگ سرد اولویت داشتند.

ایالات متحده می خواهد بر ناتو و منطقه هند و اقیانوس آرام تمرکز کند، زیرا تمرکز آن بر اقیانوس ها است. از نظر جغرافیایی، اقیانوس ها مجزا نیستند، بلکه جسمی پیوسته هستند که بیش از 70 درصد از سطح جهان را با سه جزیره بزرگ: اوراسیا، آفریقا و قاره آمریکا پوشش می دهد. (اگرچه در فرمول هالفورد مکیندر جغرافیدان بریتانیایی، مبدع ایده جزیره جهانی، آفریقا به عنوان بخشی از اوراسیا دیده می شد.) اوراسیا به تنهایی با 70 درصد جمعیت جهان، جزیره بزرگتر است. به همین دلیل است که ایالات متحده خواهان چنین تحکیم نیست.

شاید جهان در حال گذر از بزرگترین تحولی است که تمدن بشری در مواجهه با چالش های کنونی ناشی از تغییرات آب و هوایی دیده است. برای پرداختن به این چالش ها، یک انتقال انرژی مورد نیاز است که از طریق بازارهایی که سود فوری را بر منافع بلندمدت اجتماعی اولویت می دهند، محقق نمی شود. اگر گاز واقعاً سوخت انتقالی باشد، حداقل برای اروپا، به سیاست های بلندمدت ادغام شبکه گاز خود با میادین گازی که ذخیره کافی دارند نیاز دارد. و اروپا باید بازی با انرژی خود و آینده آب و هوای جهان را به نفع ایالات متحده متوقف کند.

برای هند، درس ها روشن است. بازارها برای زیرساخت ها کار نمی کنند. برنامه ریزی بلندمدت با رهبری ایالت چیزی است که هند برای اطمینان از تامین برق به همه هندی ها و تضمین گذار سبز کشور به آن نیاز دارد – به جای وابستگی به بازارهای برق که به طور مصنوعی توسط چند تنظیم کننده قوانینی را ایجاد می کنند تا به نفع انحصار خصوصی شرکت های برق باشد.

* این مقاله با مشارکت Newsclick و Globetrotter تهیه شده است.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort fud crypter istanbul duşakabin Elektronik sigara