اختلافات تاریخی شراکت سودآور چین و روسیه در قرن بیست و یکم را تضعیف نخواهد کرد.

[ad_1]

در قرن بیست و یکم، روابط “همکاری” بین چین و روسیه در حال ایجاد است و مزایای این مشارکت جدید بیشتر از اختلافات تاریخی بین دو کشور است که هدف مشترکی در کاهش سلطه ایالات متحده در امور جهانی دارد.

چین و روسیه از لحاظ تاریخی دارای روابط گسسته مشترکی بوده‌اند، جایی که روسیه به همراه ژاپن، امپراتوری‌های اروپای غربی و ایالات متحده، آنچه را که به عنوان مجموعه‌ای از “معاهدات ناعادلانه” در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم به چین معروف شد، تحمیل کردند. کشورهای خارجی چین را مجبور کرده اند که با بیشتر خواسته های تجاری و سرزمینی خود موافقت کند و برخلاف دیگر قدرت ها، مرز زمینی مشترک روسیه با چین، تهدید روسیه برای چین را تشدید کرده است.

حمایت شوروی از حزب کمونیست چین در جنگ داخلی چین، همراه با تلاش‌های متقابل برای برافروختن انقلاب کمونیستی جهانی، جرقه‌ای برای دوره کوتاهی از همکاری چین و شوروی از دهه 1920 شد. اما پس از مرگ جوزف استالین در سال 1953 و تلاش شوروی برای ترویج استالین زدایی، روابط بین چین و اتحاد جماهیر شوروی بدتر شد. تقسیم چین و شوروی متعاقب آن به درگیری های مرگبار مرزی و تلاش رقبا برای به دست گرفتن رهبری در جهان کمونیستی منجر شد. عادی سازی روابط ریچارد نیکسون رئیس جمهور ایالات متحده با چین در دهه 1970 نشان داد که روابط چین و شوروی تا چه حد توسعه یافته است.

با این حال، فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی باعث ایجاد نزدیکی بین پکن و مسکو شد. روسیه که ظاهراً ضعیف‌تر از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی است، تصمیم گرفته است تا اختلافات مرزی حل‌نشده خود را به نفع چین حل کند و راه را برای روابط مثبت باز کند. علاوه بر این، رقابت ایدئولوژیک ناشی از تمایل رقابتی پکن و مسکو برای رهبری جهان کمونیستی، با رها شدن ایدئولوژی در اتحاد جماهیر شوروی سابق و تغییر از طریق اصلاحات در چین کاهش یافته است. در سال 2001، چین و روسیه توافق نامه ای در مورد “دوستی و همکاری” امضا کردند که در سال 2021 تمدید شد. اگرچه مناطق تنش بین دو کشور حتی در حال حاضر نیز وجود دارد، پکن و مسکو همچنان به پرورش روابط سازنده خود برای ارتقای دیپلماتیک، اقتصادی مشترک خود ادامه می دهند. منافع سیاسی و نظامی و مهمتر از همه، تمایل متقابل آنها برای تضعیف قدرت ایالات متحده در امور جهانی. بر اساس مقاله ای در الجزیره، عینار تانگن، تحلیلگر سیاسی مستقر در پکن، گفت: هم چین و هم روسیه، ایالات متحده را به عنوان یک متجاوز ریاکار می بینند که قصد دارد آنها را برای حفظ هژمونی کاهش دهد.

در همین حال، اقتصاد بخش مهمی از مشارکت مدرن چین و روسیه است. تجارت چین و روسیه برای اولین بار در سال 2018 به 100 میلیارد دلار رسید و دو کشور قصد دارند تا سال 2024 این رقم را به 200 میلیارد دلار افزایش دهند. مرز زمینی مشترک آنها مزایای بیشتری را برای چین و روسیه فراهم می کند که به یکدیگر کمک می کنند تا دریای جهانی آمریکا را دور بزنند. مسیرها بیشتر تجارت بین چین و روسیه بر اساس صادرات انرژی است، نفت، گاز طبیعی و سایر کالاهای روسیه برای اقتصاد گسترده و رو به رشد چین ضروری هستند، در حالی که صادرات چین به روسیه عمدتاً از ماشین آلات و الکترونیک تشکیل شده است. یکی دیگر از جنبه های اتحاد رو به رشد بین دو کشور، وام های ارائه شده توسط چین به روسیه است. به گزارش گاردین، این وام ها به ویژه برای روسیه مفید بوده است، زیرا از زمان اعمال تحریم های غرب در سال 2014 «در پاسخ به حمایت مستمر مسکو از جدایی طلبان در شرق اوکراین»، با موانع بیشتری برای دسترسی به اعتبار مواجه شده است.

چین و روسیه همچنین متعهد به استراتژی «دلارزدایی» تجارت بین‌المللی و کاهش آسیب‌پذیری خود در برابر تحریم‌های آمریکا هستند. داده های بانک مرکزی روسیه و خدمات گمرکی فدرال نشان می دهد که در سه ماهه اول سال 2020. [U.S.] طبق گزارش فایننشال تایمز، سهم دلار در تجارت بین روسیه و چین برای اولین بار در تاریخ به زیر 50 درصد رسید. [between Russia and China] در عوض، تجارت بین دو کشور اخیراً عمدتاً به یورو، روبل روسیه و یوان چین انجام می شود.

پکن و مسکو پس از تعهد به کاهش وابستگی خود به دلار آمریکا، همچنین به دنبال دور زدن سیستم پرداخت بین بانکی ارتباطات مالی بین بانکی بانک جهانی (SWIFT) هستند. پس از اینکه چندین بانک روسی در سال 2014 توسط سوئیفت در لیست سیاه قرار گرفتند (همراه با تهدید به ممنوعیت کامل روسیه)، دولت روسیه سیستم کارت پرداخت ملی را که اکنون با نام میر شناخته می شود، برای انجام تراکنش های کارت در روسیه معرفی کرد. در حالی که تراکنش‌های بین‌المللی را می‌توان به‌طور فزاینده‌ای با «کارت‌های مشترک با سیستم بین‌المللی Maestro، UnionPay چین و JCB ژاپن» مورد استفاده قرار داد، روسیه همچنین سیستم انتقال ارتباطات مالی (SPFS) را در سال 2014 برای تکرار SWIFT معرفی کرد. اگرچه بانک چین عمدتاً توسط بانک های روسی استفاده می شود، اما به SPFS نیز وابسته است.

علاوه بر این، چین در سال 2015 سیستم پرداخت بین بانکی فرامرزی (CIPS) را راه اندازی کرد و از آن زمان تاکنون 23 بانک روسی به این سیستم پیوسته اند. هر دو سرویس تنها بخشی از کل تراکنش های سوئیفت را انجام می دهند. اما معرفی سیستم پرداخت خود توسط اتحادیه اروپا در سال 2019، تسهیلات مبادلات تجاری (INSTEX) و پیشنهادات چین و روسیه برای همکاری با آن، برداشت سنتی از تسلط بی‌نظیر سوئیفت در تجارت بین‌الملل را تضعیف کرد.

روسیه همچنین از فروش قوی تجهیزات نظامی خود به چین لذت می برد، زیرا چین در دو دهه گذشته انبار ثابتی از تسلیحات خود را حفظ کرده است، به خصوص که شرکت های غربی اغلب با محدودیت هایی در صادرات به چین مواجه هستند. روسیه به عنوان بزرگترین تامین کننده خارجی تجهیزات نظامی چین، به چین کمک کرده تا به فرصت های قابل توجهی دست یابد تا منطقه A2 (AD) در سواحل چین را رها کند و توازن قدرت بین نیروهای آمریکایی و چینی در شرق آسیا را تغییر دهد. مانورهای نظامی مشترک چین و روسیه که در دهه گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است، در عین حال تصورات متعارف تسلط نظامی ایالات متحده در منطقه آسیا و اقیانوسیه را به چالش کشیده است.

از نظر دیپلماتیک، چین و روسیه به دنبال حمایت از یکدیگر در سازمان های بین المللی هستند. در سازمان ملل، چین و روسیه اغلب در مورد موضوعات مهمی مانند سوریه یا هنگ کنگ با هم رأی می دهند. علاوه بر این، پکن و مسکو به دنبال استفاده از نهادهای بین المللی خود مانند سازمان هشت عضوی همکاری شانگهای (SCO) که در سال 2001 تأسیس شد، برای تنظیم امور بین المللی بدون دخالت غرب هستند. چین و روسیه نیز از کشورهای موسوم به “دولت های کلاهبردار” از جمله ونزوئلا، ایران، سوریه و کره شمالی حمایت کرده اند. توافق‌های تسلیحاتی، حمایت دیپلماتیک، کاهش بدهی‌ها و سایر اقدامات به چین و روسیه کمک کرده است تا تلاش‌های ایالات متحده برای منزوی کردن و تضعیف این کشورها را از طریق هماهنگ کردن مخالفان جهانی با نظم ایالات متحده تضعیف کنند.

با وجود اهداف مشترک و راه های طبیعی همکاری، مشکلات متعددی بین چین و روسیه باقی مانده است. چین طی چند سال گذشته واردات نظامی خود از روسیه را کاهش داده و صنعت محلی را توسعه داده است که قادر به رقابت با روسیه در بازارهای بین المللی است. و در حالی که روسیه دارای مزیت نظامی در آسیای مرکزی است، استفاده از شرکت‌های نظامی خصوصی چین برای تامین امنیت پروژه‌های یک کمربند یک جاده (BRI) سلطه نظامی سنتی روسیه در منطقه را به چالش می‌کشد.

سرمایه گذاری چین در آسیای مرکزی و بقیه اتحاد جماهیر شوروی سابق نیز سلطه اقتصادی روسیه را در حوزه نفوذ سنتی آن تضعیف کرده است. علاوه بر این، نیازهای رو به رشد چین به انرژی به صادرکنندگان انرژی آسیای مرکزی این امکان را داده است که از زیرساخت های انرژی تحت کنترل روسیه دور شده و سایر بازارهای اروپایی را کشف کنند. و در حالی که روسیه تاکنون موفق شده است مغولستان و کشورهای آسیای مرکزی را متقاعد کند که خطوط راه آهن خود را مطابق با استانداردهای روسیه نگه دارند (در نتیجه از نفوذ کرملین بر تجارت ریلی فرامرزی خود اطمینان حاصل می شود)، تلاش های چین برای تغییر وضعیت موجود حوزه دیگری را نشان می دهد. رقابت بین چین و روسیه تصاحب سرزمینی روسیه در خارج از منچوری در سال 1800 نیز در برخی از محافل سیاسی در پکن، با معاهده ایگون و معاهده پکن که «معاهدات نابرابر» تلقی می شوند، مناقشه برانگیز بوده است.

با این حال، منافع کنونی روابط چین و روسیه بیشتر از هر انگیزه ای است که آنها را تهدید می کند. نیاز روسیه به تنوع بخشیدن به منابع و جریان های مالی دقیقاً با تقاضای انرژی چین مطابقت دارد. هر دو کشور از انزوا شدن از دیگر قدرت های بزرگ جهان بیم دارند و به دنبال مشروعیت بخشیدن به منافع خود در صحنه بین المللی هستند. همراه با احساس امنیت ناشی از مشارکت مثبت با یک همسایه قدرتمند، تمایل مشترک آنها برای به چالش کشیدن ایالات متحده در امور جهانی منجر به ایجاد رابطه بین دو کشور شده است که رهبران چین و روسیه آن را “بهترین روابط در تاریخ” توصیف می کنند.

با باز شدن قطب شمال به عنوان یک مسیر تجاری مناسب، پکن و مسکو احتمالاً دلایل بیشتری برای ادغام سیاسی و اقتصادی پیدا خواهند کرد. در همین حال، احترام چین به سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری روسیه (CSTO) و اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) می تواند به پکن و مسکو کمک کند تا به مصالحه مناسبی دست یابند که به چین اجازه می دهد به توسعه حوزه نفوذ سنتی روسیه کمک کند. بنابراین، احتیاط چین و روسیه در مورد گذشته پیچیده آنها برای از بین بردن همکاری فعلی آنها و به خطر انداختن فرصت های آینده آنها کافی نخواهد بود.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort fud crypter istanbul duşakabin