آیا کشورهای ثروتمند غربی مصمم به گرسنگی دادن به مردم افغانستان هستند؟

[ad_1]

در 11 ژانویه 2022، مارتین گریفیتس هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد از جامعه بین المللی خواست تا به جمع آوری 4.4 میلیارد دلار برای افغانستان به عنوان کمک بشردوستانه کمک کند و این تلاش را “بزرگترین درخواست برای کمک های بشردوستانه در یک سال” کشور خواند. سازمان ملل گفت: “این مقدار” به امید حمایت از خدمات اساسی در حال فروپاشی در آنجا مورد نیاز است. گریفیث گفت اگر این تماس برآورده نشود، «سال آینده [2023] ما 10 میلیارد دلار درخواست خواهیم کرد.”

رقم 10 میلیارد دلار قابل توجه است. چند روز پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان در اواسط اوت 2021، دولت ایالات متحده از مصادره 9.5 میلیارد دلار از دارایی های افغانستان در سیستم بانکی ایالات متحده خبر داد. صندوق بین المللی پول نیز تحت فشار دولت ایالات متحده، افغانستان را از دسترسی به 455 میلیون دالر از سهم خود از حق برداشت ویژه محروم کرد، دارایی ذخیره بین المللی که صندوق بین المللی پول در اختیار کشورهای عضو خود قرار می دهد تا ذخایر اولیه خود را پر کنند. این دو رقم، که ذخایر نقدی افغانستان را تشکیل می‌دهند، حدود 10 میلیارد دلار است، رقم دقیقی که گریفیث گفت، اگر سازمان ملل یک پرداخت اضطراری فوری برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان دریافت نکند، این کشور به آن نیاز دارد.

تحلیل اخیر دکتر ویلیام برد، اقتصاددان انکشافی برای انستیتوت صلح ایالات متحده، تحت عنوان “چگونه بحران های اقتصادی و بشردوستانه در افغانستان را کاهش دهیم”، اشاره می کند که بحران های اقتصادی و بشردوستانه ای که کشور با آن مواجه است، نتیجه مستقیم تعلیق این کشور است. کمک سالانه 8 میلیارد دلاری به افغانستان و مسدود شدن 9.5 میلیارد دلار از «ذخایر ارزی» این کشور از آمریکا. علاوه بر این، این تحلیل خاطرنشان می کند که کاهش تحریم های اعطا شده توسط وزارت خزانه داری ایالات متحده و شورای امنیت سازمان ملل متحد در 22 دسامبر 2021 برای ارائه کمک های بشردوستانه به افغانستان باید به “تجارت و تجارت خصوصی” نیز تعمیم یابد. برد همچنین به ضرورت یافتن راه هایی برای پرداخت معاش به کارکنان صحی، معلمان و سایر ارائه دهندگان خدمات اساسی برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی در افغانستان اشاره کرد و استفاده از “ترکیبی از درآمدهای افغانی و کمک های مالی” را برای این منظور پیشنهاد کرد.

در همین حال، ایده پرداخت مستقیم معاش به معلمان در نشستی در اوایل دسامبر 2021 میان دبورا لیون، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان و شیرمحمد عباس استانکزی معاون وزیر امور خارجه افغانستان مطرح شد. با این حال، به نظر می رسد هیچ یک از این پیشنهادها در واشنگتن جدی گرفته نشده است

بحران انسانی

در جولای 2020، قبل از اینکه بیماری همه گیر کشور را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و مدت ها قبل از بازگشت طالبان به قدرت در کابل، وزارت اقتصاد افغانستان گفت 90 درصد مردم این کشور زیر خط فقر بین المللی 2 دلار در روز زندگی می کنند. . در همین حال، طبق داده های موسسه واتسون برای امور بین الملل و روابط عمومی در دانشگاه براون، از زمان آغاز جنگ در افغانستان در سال 2001، دولت ایالات متحده 2.313 تریلیون دلار برای تلاش های نظامی خود هزینه کرده است. اما با وجود گذراندن 20 سال در جنگ این کشور، دولت ایالات متحده طبق برآورد خود تنها 145 میلیارد دلار برای بازسازی مؤسسات این کشور هزینه کرده است. در ماه اوت، قبل از اینکه طالبان ارتش ایالات متحده را شکست دهند، بازرس ویژه ایالات متحده برای بازسازی افغانستان (سیگار) گزارش مهمی را منتشر کرد که در آن هزینه های ایالات متحده برای توسعه این کشور ارزیابی شد. نویسندگان گزارش می نویسند که علیرغم برخی دستاوردهای اندک، “پیشرفت دست نیافتنی است و چشم انداز حفظ این پیشرفت مشکوک است.” در این گزارش فقدان استراتژی منسجم از سوی دولت ایالات متحده، اتکای بیش از حد به کمک های خارجی و فساد گسترده در روند معاهده های ایالات متحده به عنوان برخی از دلایلی که در نهایت منجر به “تلاش های مشکل ساز بازسازی” در افغانستان شد، ذکر شده است. این امر منجر به تلفات عظیم منابع برای افغان ها شده است، که به شدت به این منابع برای بازسازی کشورشان که سال ها جنگ ویران شده بود نیاز داشتند.

به تاریخ 1 دسامبر 2021، برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) گزارش مهمی را در مورد وضعیت ویرانگر در افغانستان منتشر کرد. در آخرین دهه اشغال ایالات متحده، درآمد سرانه سالانه افغانستان از 650 دلار در سال 2012 به حدود 500 دلار در سال 2020 کاهش یافته است و انتظار می رود در صورت افزایش جمعیت با همان سرعت گذشته نزدیک، به 350 دلار در سال 2022 کاهش یابد. تولید ناخالص داخلی این کشور در سال 2022 20 درصد کاهش می یابد و به دنبال آن در سال های آینده 30 درصد کاهش می یابد. برای درک ابعاد بحران انسانی پیش روی مردم کشور، جملات زیر از گزارش برنامه توسعه ملل متحد قابل ذکر است: «طبق آخرین برآوردها، تنها 5 درصد از جمعیت غذای کافی دارند، در حالی که تعداد کسانی که با قحطی حاد مواجه هستند. اکنون تصور می شود که به رکورد 23 میلیون رسیده است. احتمالاً نزدیک به 14 میلیون کودک در زمستان امسال با بحران یا سطوح شدید ناامنی غذایی مواجه خواهند شد، 3.5 میلیون کودک زیر پنج سال از سوء تغذیه حاد و 1 میلیون کودک در معرض خطر گرسنگی و درجه حرارت پایین هستند.

خطوط زندگی

این بحران انسانی آشکار در افغانستان دلیل درخواست سازمان ملل متحد در 11 ژانویه از جامعه جهانی است. در 18 دسامبر 2021، شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی (OIC) نشست فوق‌العاده‌ای را به دعوت عربستان سعودی درباره افغانستان در اسلام‌آباد پاکستان برگزار کرد. بیرون از اتاق نشست – که فقط بیانیه ای داشت – وزرای خارجه مختلف با امیرخان متکی وزیر امور خارجه موقت افغانستان دیدار کردند. موتکی در اسلام آباد با توماس وست نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان دیدار کرد. یکی از مقامات بلندپایه هیئت آمریکایی به کامران یوسف از اکسپرس تریبون (پاکستان) گفت: “ما بی سر و صدا کار کردیم تا اجازه دهیم پول … [to come into] کشور در فرقه‌های فزاینده.» در نشست OIC، وزیر امور خارجه به من گفت که کشورهای OIC در حال حاضر بی سر و صدا برای ارسال کمک های بشردوستانه به افغانستان کار می کنند.

چهار روز بعد، در 22 دسامبر، ایالات متحده قطعنامه (2615) را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرد که در آن خواستار «مستثنی بشردوستانه» از تحریم های شدید علیه افغانستان شد. در این دیدار که حدود 40 دقیقه به طول انجامید، هیچ کس این موضوع را مطرح نکرد که ایالات متحده که این قطعنامه را پیشنهاد کرده بود، تصمیم به مسدود کردن 10 میلیارد دالر متعلق به افغانستان گرفته است. با این حال، از پذیرش این قطعنامه استقبال گسترده ای شده است، زیرا همه متوجه جدی بودن بحران در افغانستان هستند. در همین حال، ژانگ جون، نماینده دایمی چین در سازمان ملل، نگرانی‌های خود را در مورد اثرات گسترده چنین تحریم‌هایی مطرح کرد و از شورا خواست تا «طالبان را به تحکیم ساختارهای موقت هدایت کند و به آنها اجازه دهد امنیت و ثبات را حفظ کنند و بهبود را ارتقا دهند. و بهبودی.”

یکی از اعضای ارشد بانک مرکزی افغانستان (دا افغانستان بانک) به من گفت که انتظار می رود منابع بسیار مورد نیاز به عنوان بخشی از کمک های بشردوستانه ارائه شده توسط همسایگان افغانستان، به ویژه چین، ایران و پاکستان (کمک های هند به ایران وارد شود) ). همچنین از دیگر کشورهای همسایه مانند ازبکستان که 3700 تن غذا، سوخت و پوشاک زمستانی ارسال کرده و ترکمنستان که ارسال کرده است، کمک شده است. ارسال شد سوخت و غذا موتکی در اوایل ژانویه 2022 برای دیدار با وزیر امور خارجه ایران به تهران سفر کرد حسین امیرعبدالهیان و نماینده ویژه ایران در افغانستان حسن کاظمی کمی. اگرچه ایران دولت طالبان را به عنوان دولت رسمی افغانستان به رسمیت نشناخته است، اما در تماس نزدیک با دولت “برای کمک به مردم محروم افغانستان برای کاهش رنج آنها” است. متکی در عین حال تاکید کرد که دولت او می خواهد نیروهای بزرگ را برای آینده افغانستان بسیج کند.

در 10 ژانویه، یک روز قبل از درخواست نهایی سازمان ملل برای کمک به افغانستان، گروهی از خیریه ها و سازمان های غیردولتی سازماندهی شده توسط بنیاد زکات آمریکایی با گروه کاری افغانستان در زمینه صلح و انسانیت در واشنگتن ملاقات کردند. بزرگترین نگرانی، بحران انسانی است که مردم افغانستان با آن روبرو هستند، به ویژه مسئله اجتناب ناپذیر گرسنگی در این کشور، با بسته شدن جاده ها به دلیل زمستان سخت در منطقه.

در نوامبر 2021، شیرمحمد عباس استانکزی، معاون وزیر امور خارجه افغانستان تماس گرفت بازگشایی سفارت ایالات متحده در کابل چند هفته بعد او گفت که ایالات متحده مسئول بحران افغانستان است و “باید نقش فعال” را در ترمیم آسیب هایی که به این کشور وارد کرده، ایفا کند. این وضعیت کنونی در افغانستان را خلاصه می کند: روابط با ایالات متحده باز است، اما تنها پس از دسترسی مردم افغانستان به پول خود ملت برای نجات جان افغان ها.[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort fud crypter istanbul duşakabin