چرا سین کیانگ برای قرن ها موضوعی قابل توجه در چین بوده است

[ad_1]

برای بیش از یک دهه، توجه روزافزون بین المللی بر نگرش چین نسبت به جمعیت اویغور سین کیانگ متمرکز شده است. اگرچه پکن نسبت به همه اشکال جدایی طلبی محتاط است – هنگ کنگ و تبت دیگر نگرانی های اصلی آن در این زمینه هستند – حفظ تسلط آهنین بر سین کیانگ بسیار مهم است. یافتن منابع طبیعی در منطقه سین کیانگ، موقعیت استراتژیک ابتکار یک کمربند، یک جاده (BRI) چین، که شامل ایجاد کریدورهای اقتصادی و تجاری است، و روابط حفاظت فیزیکی چین واضح‌ترین دلایلی هستند که چین می‌خواهد قلعه را در این منطقه نگه دارد. منطقه اما جذابیت ملی‌گرایی اسلامی و ترکی سین‌کیانگ، مشکلات چین را در مدیریت ثبات داخلی بدون برهم زدن جهان‌های اسلامی و ترکی گسترده‌تر نشان داده است.

تا حد زیادی، زمین مسطح سین کیانگ آن را به بخشی از مسیر تاریخی جاده ابریشم تبدیل کرده است. جغرافیای منطقه و نزدیکی به فرهنگ‌ها و تمدن‌های متعدد اوراسیا نیز آن را برای قرن‌ها به سرزمینی مورد مناقشه تبدیل کرده است که روایت‌های رقابتی از تاریخ و ویژگی‌های فرهنگی آن دارد. به عنوان مثال، نام سین کیانگ در زبان چینی به “مرز جدید” یا “سلطه جدید” ترجمه می شود، در حالی که ملی گرایان اویغور این منطقه را ترکستان شرقی می نامند. محققان چینی ادعا می کنند که اویغورها از اویغورهای کوچ نشین مغولستان امروزی سرچشمه گرفته اند و در قرن نهم در سین کیانگ ساکن شدند (به گروه های دیگر از جمله چینی هان پیوستند). از سوی دیگر، مورخان اویغور تمایل دارند بر ریشه ترکی آسیای مرکزی خود تأکید کنند و ترکستان شرقی موطن تاریخی آنهاست.

علی‌رغم بحث‌های تاریخی بر سر شجره نامه اویغورها، در قرن هجدهم، زمانی که سلسله چینگ چین دوباره منطقه را فتح کرد، هویت مسلمان و ترکی جداگانه‌ای در میان بخش‌هایی از جمعیت سین کیانگ پدیدار شد. بر اساس سوابق تاریخی، لشکرکشی چین، جمعیت اویغور را از سایر گروه های ترک در آسیای مرکزی که بعداً تحت کنترل امپراتوری روسیه قرار گرفتند، جدا کرد. خصومت با حکومت چین در سین کیانگ در میان مسلمانان با پیشینه‌های فرهنگی مختلف در قیام دانگان در سال‌های 1862 تا 1877 به اوج خود رسید و شورشیان از حمایت امپراتوری‌های عثمانی و بریتانیا برخوردار شدند. با وجود سرکوب و مماشات موفقیت آمیز چینی ها از سین کیانگ پس از آن، احساسات ناسیونالیستی در میان جمعیت مسلمان-ترک رشد کرد و اصطلاح اویغور برای توصیف بیشتر جمعیت محلی مسلمان-ترک در اطراف حوضه تاریم در اوایل قرن بیستم به کار رفت.

سقوط سلسله چینگ در سال 1912 جای خود را به عصر رهبر نظامی چین و جنگ داخلی متعاقب آن داد. ناسیونالیست‌های چینی، کمونیست‌ها، گروه‌های اویغور، و اکسپدیشن‌های روسی/شوروی برای کنترل سین‌کیانگ با یکدیگر رقابت کردند. در حالی که حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) در سال 1949 پیروز شد، قیام اسلامی کومینتانگ (1950-1958) در سین‌کیانگ و سایر مناطق مجاور، تهدید اسلام سیاسی برای رهبری شکننده جدید چین را برجسته کرد. علاوه بر این، اتحاد جماهیر شوروی اویغورها را تشویق به شورش کرد (همانطور که قزاق های ساکن سین کیانگ انجام دادند) تا چین را پس از انشعاب چین و شوروی در دهه 1960 بی ثبات کنند.

در دهه 1990، پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، مقاومت اویغورها در برابر حکومت چینی سین کیانگ تغییر ماهیت داد. فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به کشورهای مستقل ترک در آسیای مرکزی اجازه ظهور داد و احساسات ناسیونالیستی مشابهی را در میان اویغورها برانگیخت. افزایش تروریسم بین المللی همچنین گروه های شبه نظامی اسلامی و ترک در سین کیانگ و منطقه را به هماهنگی واداشته است. این رویدادها همچنین پس از تظاهرات عمومی اویغورها علیه حکومت چین در یینین در سال 1995 – پس از “مقامات چینی” نگرانی قابل توجهی در پکن ایجاد کرد. [had already] تشدید کنترل بر اسلام سین کیانگ برای ثبات کشور در واکنش به وضعیت سین کیانگ. سپس، در سال 2014، «کمپین حمله علیه تروریسم خشونت‌آمیز» در منطقه سین کیانگ به تصویب رسید و تظاهرات عمومی بیشتر با خشونت سرکوب شد و بسیاری از شخصیت‌های سیاسی اویغور زندانی یا کشته شدند.

با این حال، مقاومت خشونت‌آمیز در برابر سیاست‌های ح‌ک‌چ در سین‌کیانگ در طول دو دهه اول قرن بیست و یکم به رشد خود ادامه داد. حملات با چاقو و بمب گذاری افزایش یافته است، در حالی که شورش ها در ارومچی در سال 2009 نزدیک به 200 نفر را کشتند. برای سرکوب اعتراضات اویغورها، مقامات چینی با زور و دستگیری پاسخ دادند و در سال 2017 اقدامات سرکوبگرانه جدیدی را ارائه کردند که شامل «[detaining] به گفته نیویورک تایمز، صدها هزار اویغور، قزاق و سایر مسلمانان در اردوگاه‌های بازداشت. این کمپ ها توسط دولت اردوگاه های بازآموزی نامیده می شوند. نظارت انبوه، ایست های بازرسی و افزایش حضور امنیتی در مناطق اویغور فشار بیشتری بر جمعیت اویغور وارد می کند. سرکوب هنجارهای فرهنگی اویغورها و ایجاد مراکز بازداشت که در آن بیش از 1 میلیون اویغور “برخلاف میل خود در چند سال گذشته” بازداشت شده اند، بیشترین توجه بین المللی را در سیاست سین کیانگ چین به خود جلب کرده است که به عنوان “جنایت علیه” تعیین می شود. بشریت و احتمالاً نسل‌کشی» توسط چندین کشور، از جمله ایالات متحده و گروه‌های حقوق بشر. چین همچنان در آستانه المپیک زمستانی 2022 پکن دسترسی بین المللی به این منطقه را محدود می کند و باعث شده است که برخی کشورها المپیک را تحریم دیپلماتیک کنند.

اویغورها بر روی محصولات برنزی در کاشغر کار می کنند.

به چند دلیل، پکن آماده است تا در برابر اعتراضات بین المللی غرب و برخی عناصر از سراسر جهان اسلام و ترک، فشار بر سین کیانگ را ادامه دهد. سین کیانگ شامل 40 درصد زغال سنگ چین، تقریباً 20 درصد از ذخایر نفت و بزرگترین ذخایر گاز طبیعی، و همچنین ذخایر قابل توجهی از مصالح ساختمانی مانند سنگ مرمر و گرانیت است. از آنجایی که اقتصاد چین به رشد نیازهای انرژی ادامه می دهد، حفظ دسترسی به ذخایر زغال سنگ، نفت و گاز سین کیانگ برای امنیت انرژی فعلی و آینده چین حیاتی است. علاوه بر این، موقعیت منطقه آن را به بخش مهمی از مسیر پروژه BRI چین برای اتصال بازارهای اقتصادی اروپا و آسیا تبدیل می کند.

موفقیت خودمختاری منطقه ای بیشتر (یا جدایی کامل) در سین کیانگ نیز نشان دهنده تلاش های چین برای منصرف کردن چنین تلاش هایی در سراسر کشور نخواهد بود. در صورت موفقیت جدایی طلبان سین کیانگ، هنگ کنگ، تبت و حتی جنبش های تجزیه طلبانه کمتر قابل توجه تر تشویق خواهند شد تا تلاش های خود را افزایش دهند. از دست دادن سین کیانگ همچنین چین را در برابر تهاجمات فرضی آینده آسیب پذیرتر خواهد کرد. سناریوی محتمل‌تر و فوری‌تر، چالش‌هایی برای مقامات چینی در سراسر مناطق مرزی این کشور، از جمله منطقه مورد مناقشه خشونت‌آمیز آن با هند، آکسای کین، که بخشی از سین‌کیانگ و تبت است، و هند ادعا می‌کند که بخشی از منطقه له آن در لاداخ است، خواهد بود. قلمرو اتحادیه کشور

در حالی که انگیزه های چین برای کنترل شدید سین کیانگ روشن است، پیامدهای سیاست های این کشور نیز آشکارتر می شود. احساسات ضد چینی در آسیای مرکزی در سال‌های اخیر افزایش یافته است، علی‌رغم تلاش‌های دولت‌های آسیای مرکزی برای مهار آن و تضمین تداوم سرمایه‌گذاری اقتصادی چین. در حالی که بسیاری از کشورها و جوامع ترک به مبارزه با یکدیگر ادامه می دهند، آنها اغلب با بی توجهی به نگرش چین نسبت به اویغورها در سین کیانگ متحد می شوند. برای اینکه چین پروژه BRI خود را اجرا کند، درک مثبت از آن در میان جمعیت ترک در جمعیت کشورهای آسیای مرکزی بسیار مهم خواهد بود.

دسترسی چین به کشورهای آسیای مرکزی توسط ترکیه پیچیده تر شده است. به لطف میراث ترکی خود، این کشور حامی سرسخت پان ترکیسم بوده است و میزبان اولین نشست سران ترک زبان در سال 1992 بوده است. ترکیه موضعی قاطعانه با چین در مورد موضوع اویغور اتخاذ کرده است که منجر به اختلافات دیپلماتیک متعددی در این کشور شده است. دهه گذشته سازماندهی اعتراض بین المللی بیشتر به نگرش چین نسبت به اویغورها می تواند پان ترکیسم را به یک ایدئولوژی قابل دوام تحریک کند و ترکیه به دنبال رهبری آن است.

سربازان چینی در خیابان های محله ایغورها گشت می زنند.

چین تاکنون موفق شده است از محکومیت گسترده جهان اسلام جلوگیری کند. پکن مراقب است تا بر نگرش مساعدتر خود نسبت به جمعیت مسلمان هوی، که ساکن سین کیانگ و دیگر مناطق چین نیز هستند، تأکید کند. روابط مثبت چین با کشورهای بزرگ مسلمان مانند عربستان سعودی، ایران، پاکستان، مصر و اندونزی نشان می‌دهد که این کشور در تلاش‌های خود برای جلوگیری از هرگونه واکنش این کشورهای مسلمان نسبت به رفتار خود با اویغورها تا حدودی موفق بوده است. اما این کشورها باید مراقب باشند که از ترس تحریک نیروهای اسلامی افراطی، موضوع را کم اهمیت جلوه دهند. سلفی گری رادیکال به طور فزاینده ای در میان اویغورها و دیگر جمعیت های مسلمان چینی در سین کیانگ محبوب می شود که با حمایت مردمی از حزب اسلامی ترکستان (که قبلاً به عنوان جنبش اسلامی ترکستان شرقی شناخته می شد) نشان داده شده است. اگر اویغورها معتقد باشند که هیچ متحد مسلمان بین المللی ندارند، جذابیت افراط گرایی افزایش خواهد یافت.

اگر چه امنیت داخلی چین برای ح‌ک‌چ بسیار مهم است، اما همچنان نسبت به برداشت‌های بین‌المللی از سیاست خود در سین کیانگ حساس است. علاوه بر این، سیاست های سرکوبگرانه آن می تواند به القای هویت قوی تر و پایدارتر در میان جمعیت محلی اویغور کمک کند. توسعه اقتصادی ح‌ک‌چ سین‌کیانگ برای تضعیف باورهای چند صد ساله و وفاداری فرهنگی کافی نخواهد بود. سابقه تاریخی نشان داده است که کشورهای خارجی از ناآرامی های منطقه برای پیگیری منافع خود سوء استفاده خواهند کرد.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum Şehirlerarası evden eve nakliyat fiyatlarımobil ödeme bozdurmaBetpasRestbetVdcasinoKlasbahisaviator sinyal hilesihtml nullednulled themes