نگاهی به توپ کریستالی انرژی برای سال 2022همه گیر کووید و مسائل ژئوپلیتیکی احتمالاً مسائل کلیدی قیمت انرژی در سال 2022 خواهند بود.

زمانی که به این ارقام نگاه می کنیم، چیزی که باید داشته باشیم، بحث اقتصادی در مورد استفاده از همه این کالاها و افزایش تقاضا است.» جاستین ارهارت استوارتیکی از بنیانگذاران Regionally در لندن، به New Europe گفت، در مورد قیمت نفت و گاز طبیعی برای سال 2022 سؤال کرد. “و سپس لحظه دوم ژئوپلیتیک است، زیرا ما هرگز زوایای سیاسی زیادی را ندیده ایم که چنین تاثیری داشته باشد و بدیهی است که این به ویژه گاز، روسیه، نورد استریم 2 و – به طور غیر رسمی، که واقعاً در مورد آن صحبت نمی شود – اخاذی بین دولتی، اما از نظر مرز با اوکراین و قیمت گاز. (رئیس جمهور روسیه ولادیمیر) پوتین سال آینده این بازی را بسیار موثر بازی خواهد کرد. این چه تاثیری بر قیمت ها خواهد داشت؟ اورکهارت استوارت گفت: “من انتظار دارم که قیمت ها احتمالاً افزایش یابد.”

به گفته این کارشناس لندنی، قیمت نفت تا 100 دلار در هر بشکه افزایش خواهد یافت و قیمت گاز به زودی کاهش نخواهد یافت. او گفت: «ما به سمت سردترین فصل سال پیش می رویم و فکر می کنم قیمت ها بالا نگه داشته می شود در حالی که سطح اطمینان از اینکه ثبات سیاسی یا روابط با روسیه با موفقیت در حال توسعه است بعید است.

کریس ویفریکی از بنیانگذاران Macro-Advisory در مسکو به New Europe گفت که دو عامل مهم برای قیمت نفت در سال 2022 دوباره کووید-19 و اوپک پلاس خواهند بود. او گفت: «نخستین، به ویژه اگر نوع Omicron محدودیت‌های سفر و تجاری گسترده‌ای را اعمال کند، همچنان بر فرضیات جست‌وجو و ترس‌های مکرر منجر خواهد شد. نه تا سال 2023

ویفر خاطرنشان کرد که دومی ثابت کرده است که برای بیشتر سال 2021 بسیار مؤثر است و باید در سال 2022 مجدداً قاطعانه عمل کند تا اطمینان حاصل شود که عرضه مطابق با روند تقاضا و سهام است. ویفر گفت که هیچ یک از تولیدکنندگان عمده در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش به رهبری روسیه، گروهی موسوم به اوپک پلاس، نمی‌خواهند شاهد سقوط قیمت‌های نفت در عرضه مازاد برغم تقاضا از سوی کشورهای مصرف‌کننده باشند. اگر در سه ماهه اول یا دوم کاهشی در تقاضا وجود داشته باشد، اوپک پلاس احتمالاً برنامه بهبود فعلی را به حالت تعلیق در می آورد و منتظر می ماند تا شاهد بهبود تقاضا باشند.

ویفر گفت که عرضه ایالات متحده، به ویژه شیل، اهمیت کمتری نسبت به قبل دارد و تولیدکنندگان بزرگ غربی حتی تحت فشار بیشتری برای کاهش هزینه های سرمایه ای در پروژه های سنتی هیدروکربن خواهند بود. «فعالیت‌های زیست‌محیطی فشار بر شرکت‌های نفتی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بانک‌ها را افزایش می‌دهد. این بدان معناست که اوپک پلاس حداقل تا پایان این دهه به طور فزاینده ای از نظر سهم بازار رو به رشد پیشرو خواهد بود.

ویفر گفت که دولت بایدن می خواهد تحریم ها علیه ایران را در ازای یک توافق جدید با تهران لغو کند. «اما زمان آنها رو به اتمام است، زیرا چنین اقدامی در کنگره آمریکا به شدت منفور خواهد بود و پرزیدنت بایدن باید از هرگونه اقدام جنجالی پیش از انتخابات میان دوره ای ایالات متحده اجتناب کند. وی گفت: بنابراین نسبت های معامله و بازگشت 2 میلیون بشکه نفت ایران به بازار صادراتی به سرعت در حال کاهش است.

به گفته ویفر، قیمت نفت برنت در نیمه اول سال 2022 با نوسانات بالا در سه ماهه اول با 70 دلار در هر بشکه معامله می شود، زیرا ارقام و محدودیت های کووید احتمالاً در آن زمان بدتر خواهند بود.

او گفت: “من انتظار دارم که قیمت در تابستان و اوایل پاییز نزدیک به 80 دلار در هر بشکه تثبیت شود – بر اساس این فرض که بهبود اقتصادی در سال 2023 تشدید می شود و در نتیجه در نهایت به تقاضای نفت قبل از کووید می رسد.”

وی افزود: انتظار دارم قیمت نفت برنت در نیمه دوم سال 2022 از متوسط ​​به بالا 80 دلار معامله شود. از معامله حاضر ویفر گفت: «این سطح از هماهنگی بدیهی است که کارساز است و من معتقدم که روسیه و تولیدکنندگان عمده اوپک، به ویژه عربستان سعودی و امارات نیز خواهان ادامه این روند خواهند بود».

وی خاطرنشان کرد: بدترین اتفاق در صورتی خواهد بود که انواع کووید 19 مضرتر باشد و تقاضا برای نفت کاهش یابد یا رویدادها رکود داشته باشند و اوپک پلاس هیچ اقدامی انجام ندهد. قیمت نفت تا یک یا دو ماه دیگر به وسط 50 دلار در هر بشکه خواهد رسید.

به گفته این کارشناس مستقر در مسکو، بزرگترین انحراف در صورت وقوع جنگ بین اوکراین و روسیه است که منجر به محدودیت روسیه در داخل سوئیفت یا برخی محدودیت های تجاری دیگر شود. وی توضیح داد که روسیه با کمی بیش از 4 میلیون بشکه در روز به اضافه محصولات نفتی کمتر از 3 میلیون بشکه برای اقتصاد جهانی، از جمله 800 هزار بشکه نفت خام در روز برای پالایشگاه های ساحل خلیج فارس، بزرگترین تامین کننده نفت است. در این تجارت، یا حتی ترس از وقوع آن، منجر به افزایش قیمت نفت – حداقل 100 دلار در هر بشکه برای برنت – در چند هفته خواهد شد.

ارهارت استوارت گفت که بهبود اقتصادی باید ادامه یابد. “بازیابی V بازنده ای است که به تازگی از موقعیت وحشتناکی برمی گردد. اگر یک حرف از الفبا بخواهیم، ​​احتمالاً حرف بزرگ نیست، بلکه یک حرف پایین “w” خواهد بود. در مقیاس نسبتاً کوچکی بالا و پایین، بالا و پایین، بالا و پایین خواهد رفت و مشکلات ژئوپلیتیکی و البته مشکلات همه گیر هدایت خواهد شد. این منطقه کاملاً ناشناخته است، “او افزود که سرمایه گذاران باید انتظار داشته باشند که قیمت های بالاتر نفت و گاز تقریباً در جایی که در حال حاضر هستند باقی بماند.

ویفر با توجه به قیمت گاز طبیعی معتقد است که قیمت گاز در اتحادیه اروپا در نیمه اول سال 2022 همچنان بالا خواهد بود، اما بحرانی را به این شکل نمی بیند.

به گفته یکی از بنیانگذاران ماکرو ادوایزوری، قیمت گاز در سه ماهه اول و دوم به ناچار بالا خواهد ماند، زیرا ذخایر اروپا کم است و تقاضا در ماه های زمستان بالا خواهد بود. زمستان سردتر از حد معمول قیمت ها را بیشتر افزایش می دهد.

ویفر انتظار دارد که تقاضا به جای کاهش طبق معمول در بهار و تابستان بالا بماند، زیرا کشورها و شرکت‌های گاز می‌خواهند مخازن ذخیره‌سازی را بازسازی کنند که اجازه داده‌اند در زمستان گذشته به سطح پایینی برسند.

او انتظار دارد که قیمت گاز در سال آینده و در سال 2023 بسیار کمتر شود، زیرا عرضه روسیه با خط لوله نورد استریم از روسیه به آلمان و با ادامه استفاده از مسیر ترانزیتی اوکراین حداقل تا پایان سال 2024 بیشتر خواهد شد.

بحران گاز و جهش قیمت‌ها که امسال در اروپا مشاهده شد، و همچنین اجتناب‌ناپذیر بودن قیمت‌های بالا در این زمستان، تایید و عملیاتی شدن نورد استریم 2 در سال 2022 را تضمین می‌کند. ویفر استدلال کرد که در اوایل تابستان، زیرا شرکت‌های گاز در اروپا در طول این ماه‌ها حجم بیشتری را برای پر کردن ذخایر قبل از زمستان 2022/2023 می‌خواهند.

وی ابراز عقیده کرد که روسیه بیش از آنچه که طبق قرارداد موظف است از طریق سیستم ترانزیت اوکراین گاز عبور نخواهد کرد. این یعنی 40 میلیارد متر مکعب در سال تا پایان سال 2024. آلمان نمی تواند این ریسک را بپذیرد که روسیه این توافق را تمدید نکند و نورد استریم 2 به طور کامل عملیاتی نشود. به یاد بیاورید که آلمان و روسیه پس از بحران ترانزیت در اوکراین در سال 2009، خواهان نورد استریم 2 بودند و دوباره هر دو خواهان یک مسیر مستقیم امن برای گاز اضافی هستند. ویفر گفت: “آلمان مسیرهای ترانزیتی بین کشورها را مانند روسیه کمتر امن می بیند.”

ویفر در پاسخ به این سوال که آیا در صورت بدتر شدن اوضاع بین روسیه و اوکراین، انتظار تحریم های بیشتری بر روی خط لوله دارد یا خیر، خاطرنشان کرد که البته ابهام اصلی این است که در اوکراین چه می گذرد و آیا جنگ وجود دارد یا چه نوع جنگی و برای چه مدت؟

وی گفت: “من خطر بالایی از حمله روسیه و تلاش برای اشغال تمام یا بخشی از اوکراین خارج از منطقه تحت کنترل جدایی طلبان، به استثنای یک پل زمینی جدید بین منطقه جدایی طلب و کریمه، نمی بینم.”

در نهایت، اورکوهارت استوارت گفت: یکی دیگر از حوزه‌های مورد علاقه برای مسائل ژئوپلیتیکی، چین با استخراج خاک‌های کمیاب است. او گفت که بسیاری از مواد معدنی کمیاب مورد نیاز برای باتری‌های لیتیومی، تراشه‌های کامپیوتری و سایر محصولات کلیدی در چین وجود دارد و افزود: این امر سطح دیگری از عصبی شدن را افزایش می‌دهد.

در توییتر @energyinsider دنبال کنید
https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir