آیا اردوغان می تواند به ابتکار خود از بحران اقتصادی جان سالم به در ببرد؟

[ad_1]

ترکیه زمانی به عنوان یک شگفتی اقتصادی در سپیده دم هزاره تلقی می شد. میلیون‌ها ترک در طبقه متوسط ​​پرورش یافتند، فقر به شدت کاهش یافت و سرمایه‌گذاری خارجی در ترکیه در جریان این تحول شگرف به جریان افتاد. در راس این غول اقتصادی، استاد آن، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه قرار داشت.

دو دهه پس از دوره ریاست جمهوری خود، اردوغان به نظر می رسد که این جادو را انجام داده است. اقتصاد ترکیه در حال حاضر در گردباد تورم بالا، افزایش بیکاری، افزایش بدهی و لیر ترکیه به دام افتاده است. در سال گذشته، پوند نزدیک شده است 45 درصد ارزش آن پاک شد و ترک ها را مجبور به جنگیدن کرد ارزهای خارجی مانند دلار برای محافظت از پس انداز خود. در تمام این مدت، همه‌گیری کووید-19 پس از آسیب جدی به مشاغل ترکیه در سال 2020 همچنان در پس‌زمینه پنهان است.

در تمام این آشفتگی ها، اردوغان و حزب حاکم عدالت و توسعه (AKP) هیچ نشانه ای از تغییر مسیر از خود نشان نداده اند. در سخنرانی پس از جلسه کابینه خود 9 دسامبراردوغان گفت که دولتش قصد دارد “کار درست را انجام دهد” و او سیاست هایی “که کشور ما را کوچک می کند، تضعیف می کند، مردم ما را به بیکاری، گرسنگی و فقر محکوم می کند” رد می کند.

این می تواند گامی دشوار برای بسیاری از ترک ها باشد که در حال حاضر برای خرید کالاهای اساسی مانند غذا و دارو. اظهارات اردوغان با اظهار نظرهای بی تفاوت از سوی معاونانش همراه نشد و آنها پیشنهاد کردند که ترک ها به سادگی باید خوردن کمتر تا زمان بازگشت قیمت ها

با رکود اقتصادی، اردوغان شاید در مهمترین چهارراه خود در سال‌های اخیر قرار داشته باشد. مراقبت شبانی او از تحولات اقتصادی ترکیه در دهه 1990 چیزی بود که قدرت او را با وجود برنامه سیاسی اسلام گرای بحث برانگیز و سیاست خارجی ستیزه جویانه اش تضمین کرد. اردوغان حداقل تا سال 2023 با رای دهندگان روبرو نخواهد شد، اما هر گونه تخریب بیشتر اقتصاد می تواند بسیاری از میراث او را به خطر بیندازد اگر به قیمت ریاست جمهوری تمام شود.

دلیل فوری این وضعیت کاملاً برنامه خود رئیس جمهور است. اردوغان نسبت به نرخ های بهره بالا بیزاری شناخته شده است و اغلب آنها را “مادر همه بدی ها“. او دارد تبلیغ کرد تحقیقات قبلی او در اقتصاد (با وجود تردیدهای مداوم) برای اعتبار بخشیدن به ارزیابی وی، اما دیدگاه اردوغان با دیدگاه اکثر اقتصاددانان ارتدکس که می گویند افزایش نرخ بهره راه اصلی مبارزه با تورم است، کاملاً در تضاد است.

پس از تبدیل نظام سیاسی ترکیه به ریاست اجرایی در سال 2017، اردوغان خود را از نیروهای بازار رها کرده و تصمیم گیری را حول دایره کوچکتری از مشاوران تثبیت کرده است. اردوغان در دو سال گذشته برکنار شده است سه فصل بانک مرکزی ترکیه و دارد بیرون رانده شد مقامات وزارت دارایی، در حالی که او در مسیری که انتخاب کرده دوچندان می کند. به جای آنها اردوغان نصب کرد وفاداران که اکو مواضع آن در مورد نرخ بهره و تورم.

اردوغان که از افزایش تورم آشفته نشده بود، در 22 نوامبر “جنگ اقتصادی برای استقلال” را اعلام کرد که منجر به تبدیل ترکیه به اقتصادی خواهد شد که به گفته او بر سرمایه گذاری، تولید، اشتغال و صادرات متمرکز است. حامیان حزب عدالت و توسعه او این اقتصاد پیش بینی شده را به پیروزی ژاپن تشبیه کردند تمسخر توسط سیاستمداران مخالف

دلایلی وجود دارد که باور کنیم این دیدگاه بعید است که وضعیت اقتصادی ترکیه را نجات دهد. تیموتی اش، استراتژیست ارشد BlueBay Asset Management در لندن، مزیت رقابتی پیشنهادهای اردوغان را رد کرد و گفت که مقاومت اردوغان در برابر افزایش نرخ بهره برای مقابله با تورم، تمامی دستاوردهای این رویکرد را از بین می‌برد و در عین حال نمی‌تواند سرمایه‌گذاری خارجی را جبران کند.

اش به نیو اروپا گفت: «ترکیه تنها اقتصاد گروه 20 است که به سیاست پولی ارتدکس اعتقاد ندارد یا بر آن حکومت نمی کند. چرا سرمایه گذاران خارجی در این زمینه سرمایه گذاری می کنند؟ وی ادامه داد: افزایش رقابت پذیری با تورم خواهد خورد. و تعداد کمی از سرمایه‌گذاران خارجی در اقتصادی سرمایه‌گذاری می‌کنند که تورم آن بالاست و چشم‌انداز آن بسیار نامشخص است.

در عوض، اش هشدار می دهد که ترکیه ممکن است به یک “بحران اقتصادی سیستمیک” روی آورد، مگر اینکه این جهت سیاسی معکوس شود. این می تواند منجر به فرار ترک های وحشت زده به سواحل و احتمالاً در بدترین حالت شکست شود.

اش گفت: «این سیاست ها باید شکست بخورد.

هزاران ترک قبلاً به خیابان ها ریخته اند در اعتراض، از دولت اردوغان خواست تا استعفا دهد. این امر از دید مخالفان ترکیه نیز دور نمانده است. احمد داود اوغلو، نخست وزیر سابق، رهبر حزب آینده، اردوغان را متهم کرد کهخیانتبه دلیل مدیریت ضعیف او در بحران اقتصادی. در همین حال، کمال قلیچداراوغلو و مرال آکشنر، رهبران ائتلاف مخالف اتحاد ملی، از اردوغان خواسته اند که تماس بگیرد. انتخابات زودهنگام تا کنترل اقتصاد را از او سلب کند.

اردوغان از انجام این درخواست خودداری کرد. محاسبات سیاسی او ممکن است این واقعیت را در نظر بگیرد که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که رتبه‌بندی محبوبیت او علیه دشمنان احتمالی‌اش پرتاب می‌شود. بر اساس یک نظرسنجی در ماه اوت، انتظار می رفت اردوغان در یک مسابقه مستقیم انتخاباتی با او شکست بخورد حداقل چهار نامزدهای اصلی مخالف، از جمله کیلیچداراوغلو، آکشنر، شهردار استانبول اکرم امام اوغلو و شهردار آنکارا منصور یاواس. تا ماه نوامبر، میزان محبوبیت شخصی او به تنها یک کاهش یافته بود 38 درصد.

حزب عدالت و توسعه و شریک کوچک او، حزب راست افراطی جنبش ملی (MHP) نیز در نظرسنجی ها آسیب می بینند. در آبان ماه استقلالی ها آژانس جامعه شناسی متروپل دریافت که حزب عدالت و توسعه همچنان آماده است تا بیشترین سهم رای دهندگان را با حمایت 34.3 درصدی مورد انتظار به دست آورد، اما MHP با حمایت پیش بینی شده 6 درصدی از پارلمان اخراج خواهد شد. گمانه زنی هایی مبنی بر اینکه اردوغان برای کاهش کاهش قیمت ها تلاش خواهد کرد وجود دارد آستانه انتخاباتی از 10 درصد آرا برای ورود به 7 درصد کاهش یافته است، اما MHP هنوز برای این تغییرات رتبه ای نخواهد داشت.

با این حال، همانطور که اردوغان با قوانین بازار مخالفت کرد، می تواند قوانین جاذبه سیاسی را نیز تعریف کند. به طور معمول، سطح آشفتگی اقتصادی که ترکیه اکنون تجربه می کند باید به انتخاباتی به نفع احزاب رقیب تبدیل شود، اما جامعه ترکیه در دوره اردوغان چنان قطبی شده است که ممکن است رای دهندگان او هنوز آماده جدایی از او نباشند.

دکتر امره اردوغان، استاد علوم سیاسی در دانشگاه بیلگی استانبول و بی ارتباط با رئیس جمهور، گفت مشخص نیست که آیا وضعیت اقتصاد منجر به از دست دادن قدرت برای اردوغان خواهد شد یا خیر. اشاره به مطالعات در مورد ترک ها برداشت های مختلف امره از اقتصاد به اختلاف نظرهای شدید در مورد دلیل کاهش آن اشاره کرد. او توضیح داد که حامیان اپوزیسیون همیشه دولت را مسئول خواهند دانست، در حالی که رای دهندگان اردوغان انگشت اتهام را به جای دیگری نشانه خواهند رفت.

امره به نیو اروپا گفت: «حتی اگر توافق اندکی در مورد وخامت شرایط اقتصادی وجود داشته باشد، پایگاه‌های مختلف چریکی دیدگاه‌های متفاوتی در مورد مسئولیت این وضعیت دارند. «بنابراین دستیابی به توافق در مورد اینکه چه کسی مسئول بحران است و چه کسی هزینه آن را خواهد پرداخت غیرممکن است.

یک وام دهنده با بهره در استانبول اسکناس های لیر ترکیه را در آخرین انباشت ذخایر ارزی این کشور می شمرد.

این ارزیابی مملو از سوابق در تاریخ اقتصادی اخیر ترکیه است. اردوغان در گذشته هر ترکیبی از قدرت‌های خارجی، بانک‌های جهانی و دیگر دشمنان ناپیدا را متهم به توطئه برای نابودی ترکیه از طریق دستکاری بازار کرده است. اردوغان در آخرین سخنرانی خود در مورد اقتصاد در 9 دسامبر قول داد که مبارزه کند.لابی علاقه«که به گفته او می خواهد ترکیه را به رکود بکشاند.

فراتر از اقتصاد، اردوغان پایگاه ملی گرایان محافظه کار خود را با گوشت قرمز تغذیه می کند تا حمایت آنها را حفظ کند. این امر منجر به کنار گذاشتن کنوانسیون استانبول در مورد خشونت علیه زنان و اقدام به بستن حزب اپوزیسیون حامی کردها، حزب دموکراتیک خلق (HDP) به منظور حفظ وفاداری آن شد. ترکیه به شدت قطبی شده، اما اکوسیستم رسانه ای طرفدار دولت همچنین به اردوغان کمک کرده است تا با ایجاد آنچه امره می گوید “توهم با ارائه حقایق جایگزین در مورد اقتصاد یا انعکاس لفاظی های خود به عنوان یک بزغاله”، روایت را کنترل کند.

امره گفت که این دوقطبی شدن شدید در رای دهندگان ترکیه به سادگی می تواند فضای مورد نیاز اردوغان را برای حفظ حوزه انتخابیه خود فراهم کند. با این حال، اگر اقتصاد در رکود عمیق‌تری فرو رود، موفقیت این رویکرد نامشخص‌تر می‌شود.

امره گفت: «اثرگذاری این لفاظی به شدت به جهت گیری اقتصاد بستگی دارد، اگر هنوز در حال کاهش باشد. وی افزود: در این سناریو، “ظرفیت شناخته شده دولت برای ایجاد واقعیت های جایگزین ناکافی خواهد بود.”[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum Şehirlerarası evden eve nakliyat fiyatlarımobil ödeme bozdurmaBetpasRestbetVdcasinoKlasbahisaviator sinyal hilesihtml nullednulled themes