چرا کشورهای فقیرتر عاشق امپریالیسم سبز نمی شوند؟

[ad_1]

مبارزه با گرمایش زمین فقط به معنای ایجاد مسیری برای انتشار خالص کربن صفر برای همه کشورها نیست. همچنین در مورد بهترین روش برای برآورده کردن نیازهای انرژی مردم در سراسر جهان در حالی که برای انتشار خالص صفر کار می‌کنید، است. اگر قرار است سوخت‌های فسیلی کنار گذاشته شوند، که اکنون با توجه به چالش‌های زیست‌محیطی کنونی به یک نیاز فوری تبدیل شده‌اند، کشورهای آفریقا و بسیاری از آسیا، از جمله هند، به یک راه جایگزین برای تامین برق مردم خود نیاز دارند. بنابراین بهترین مسیر جایگزین برای کشورهای فقیرتر برای تولید – اگر از مسیر سوخت فسیلی استفاده نکنند – که کشورهای ثروتمند استفاده می کنند چیست؟ این به نوبه خود سؤالاتی را در مورد اینکه این منبع انرژی جایگزین برای کشورهای فقیرتر چقدر هزینه خواهد داشت و چه کسی صورتحسابهای انجام شده در تغییر به این منبع انرژی جدید را پرداخت می کند، ایجاد می کند.

بحث در مورد این موضوعات که مربوط به حل بحران آب و هوایی است، به طور کامل در دستور کار COP26 که در 13 نوامبر به پایان رسید، وجود نداشت. بودجه برای جاده کم کربن به راحتی از تعهدات کاهش کربن جدا شده است و اکنون با آینده نامشخصی روبرو است، زیرا کشورهای توسعه یافته به قول قبلی خود مبنی بر تامین بودجه به کشورهای در حال توسعه برای “کمک” به آنها برای سازگاری با آب و هوا عمل نمی کنند. تغییر کند و از افزایش بیشتر دما جلوگیری کند.

برخی ارقام در اینجا برای درک میزان مشارکت کشورهای در حال توسعه در بحران آب و هوای فعلی و انتشار گازهای گلخانه ای مهم هستند. اتحادیه اروپا به علاوه بریتانیا (EU-UK) بیش از دو برابر کل قاره آفریقا کربن تولید می کند، با کمتر از نیمی از جمعیت آفریقا. با کمتر از یک چهارم جمعیت هند، ایالات متحده به طور قابل توجهی کربن بیشتری نسبت به هند منتشر می کند – تقریباً دو برابر بیشتر.

استدلال می‌شود که از آنجایی که قیمت برق از منابع انرژی تجدیدپذیر اکنون به زیر قیمت برق حاصل از سوخت‌های فسیلی کاهش یافته است، باید برای همه کشورها، اعم از فقیر یا غنی، امکان حذف کامل سوخت‌های فسیلی و روی آوردن به منابع انرژی تجدیدپذیر وجود داشته باشد. به موضوع بودجه رسیدگی کنید. درست است که قیمت واحد برق تولید شده از منابع تجدیدپذیر امروزه کمتر از سوخت های فسیلی است. با این حال، آنچه در اینجا نادیده گرفته شده است، این است که برای انجام این گذار برای کشورهای فقیر، آنها باید سه یا چهار برابر ظرفیت تولید برق از منابع تجدیدپذیر ایجاد کنند تا بتوانند همان مقدار انرژی را که در حال حاضر دریافت می کنند، تامین کنند. از نیروگاه های سوخت فسیلی این به این دلیل است که ضریب ظرفیت یا ضریب بار نیروگاه (PLF) – مقدار برقی که یک نیروگاه در مقایسه با آنچه که می تواند با کار مداوم با ظرفیت کامل تولید کند – برای منابع انرژی تجدیدپذیر حدود 20 تا 40 درصد از برق فسیلی تولید می کند. تاسیسات سوخت . باد همیشه نمی وزد. و نه خورشید در شب می تابد. این بدان معناست که یک کشور باید چندین برابر ظرفیت بیشتری ایجاد کند – و در نتیجه سرمایه بیشتری را با استفاده از مسیرهای تجدیدپذیر برای تولید همان مقدار برقی که از نیروگاه های سوخت فسیلی دریافت می کند، سرمایه گذاری کند.

این میزان سرمایه گذاری در انرژی های تجدیدپذیر از یک کشور ثروتمند ممکن است مشکلی ایجاد نکند. اما برای کشوری فقیر که تلاش می‌کند زیرساخت‌های اساسی برق، جاده‌ها، راه‌آهن و دیگر زیرساخت‌های عمومی از جمله مدارس، دانشگاه‌ها و مؤسسات بهداشتی را ایجاد کند، این گذار به انرژی‌های تجدیدپذیر بدون حمایت مالی کشورهای ثروتمند آسان نخواهد بود. به همین دلیل است که کشورهای ثروتمند کاملاً ریاکارانه است که از کشورهای فقیر بخواهند که تعهدات خالص خود را صفر کنند بدون اینکه تعهدی به آنها بدهند. فردا، کشورهای ثروتمند ممکن است – و به احتمال زیاد – برگردند و بگویند که کشورهای فقیر متعهد به تولید گازهای گلخانه‌ای خالص صفر هستند و اکنون باید از کشورهای ثروتمند با نرخ بهره بالا وام بگیرند و به وعده‌های خود عمل کنند، در غیر این صورت مجازات خواهند شد. به عبارت دیگر، این منجر به شکل جدیدی از استعمار سبز می شود.

مشکل دوم منابع انرژی تجدیدپذیر به عنوان منبع اصلی برق این است که هزینه های اضافی قابل توجهی برای ساخت شبکه برای ذخیره سازی کوتاه مدت یا بلند مدت برق وجود دارد. این برای متعادل کردن نوسانات روزانه یا نوسانات فصلی است که ممکن است رخ دهد. به عنوان مثال، در سال 2021، آلمان شاهد کاهش قابل توجهی در بادها در تابستان بود که منجر به کاهش شدید برق تولیدی از باد شد. در مورد آنها، آلمان تولید کم باد را با افزایش تولید برق از نیروگاه های زغال سنگ متعادل می کند که منجر به افزایش قابل توجهی در انتشار گازهای گلخانه ای می شود. در سناریویی که نیروگاه‌های زغال‌سنگ وجود ندارند، وقتی ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر نوسان داشته باشد، کشورها چه خواهند کرد؟

در حالی که نوسانات روزانه برای کشورهایی که از منابع انرژی تجدیدپذیر استفاده می کنند را می توان با باتری های بزرگ اندازه شبکه پاسخ داد، این در تغییرات فصلی امکان پذیر نیست. این کشورها یا باید از طرح های ذخیره سازی پمپ شده با انرژی هیدروالکتریک استفاده کنند یا مقادیر زیادی هیدروژن را برای استفاده در سلول های سوختی ذخیره کنند. طرح ذخیره‌سازی برق آبی با ذخیره‌سازی پمپ به معنای پمپاژ آب به مخزن در صورت وجود نیروی اضافی برای شبکه و استفاده از آن برای تولید برق در هنگام کمبود است. ذخیره سازی هیدروژن در مقادیر کافی برای برآوردن نیازهای فصلی شبکه ایده دیگری است که برای امکان سنجی فنی و اقتصادی نیاز به مطالعه و ارزیابی دارد.

نکته اینجاست که حرکت به سمت شبکه‌ای که کاملاً مبتنی بر انرژی‌های تجدیدپذیر است هنوز یک فاصله تکنولوژیکی است. ما نیاز به توسعه فناوری های ذخیره انرژی جدید داریم. و ممکن است نیاز به استفاده از منابع انرژی متمرکز – فسیلی یا هسته ای – داشته باشیم تا نیاز نوسانات روزانه یا فصلی را برآورده کنیم.

امکان دیگر استفاده از سوخت های فسیلی بدون انتشار گازهای گلخانه ای است. این بدان معناست که اجازه ندهید دی اکسید کربن به جو خارج شود و در عوض آن را به مخازن زیرزمینی پمپاژ کنید. یا چیزی که به آن جذب و ترسیب کربن می گویند. چنین پروژه های جذب کربن در کشورهای غنی با این باور که انرژی های تجدیدپذیر مشکل انتشار کربن را حل می کند، کنار گذاشته شده اند. اکنون واضح است که در دسترس بودن منابع انرژی تجدیدپذیر به عنوان تنها منبع انرژی در شبکه کافی نیست و جهان ممکن است مجبور باشد به دنبال راه حل های دیگری باشد.

در همین حال، در کوتاه مدت، انرژی هسته ای راه حلی دائمی برای منابع انرژی پاک تر به نظر نمی رسد، زیرا طبق مقاله اخیر فارین افرز، «زمان کافی برای نوآوری هسته ای برای نجات سیاره زمین وجود ندارد». این بدان معناست که گاز، نفت و زغال سنگ تنها راه حل های کوتاه مدت پیش روی ما برای پاسخگویی به نوسانات بلند مدت و کوتاه مدت در تولید انرژی هستند. و اینجا نفاق کشورهای ثروتمند آشکار می شود. کشورهای ثروتمندی مانند اروپا و ایالات متحده منابع گازی کافی دارند. کشورهای فقیرتر مانند هند و چین این کار را نمی کنند. فقط منابع زغال سنگ دارند. کشورهای ثروتمند به جای بحث در مورد اینکه هر کشور چه مقدار گاز گلخانه ای باید منتشر کند، تصمیم گرفته اند بر روی این موضوع تمرکز کنند که کدام سوخت باید حذف شود. بله، زغال سنگ دو برابر بیشتر از نیروگاه های گازی دی اکسید کربن ساطع می کند تا همان مقدار برق تولید کند. اما اگر کشورها دو برابر بیشتر از نیروگاه های گازسوز برق تولید کنند از زغال سنگ، باز هم به همان میزان کربن تولید می کنند. اگر ایالات متحده یا اتحادیه اروپا-انگلیس کربن بیشتری نسبت به هند یا آفریقا – که جمعیت بیشتری دارند – تولید می کنند، چرا به تنهایی درخواست حذف تدریجی زغال سنگ می کنند، در حالی که ایالات متحده یا اتحادیه اروپا-بریتانیا چنین اهدافی را برای حذف تدریجی انتشار کربن خود از این کشور تعیین نمی کنند. استفاده از نیروگاه های گازسوز

در اینجا موضوع عدالت انرژی اهمیت پیدا می کند. مصرف سرانه انرژی در ایالات متحده 9 برابر بیشتر از هند است، در حالی که مصرف سرانه انرژی در بریتانیا شش برابر بیشتر از هند است. اگر کشورهای جنوب صحرای آفریقا مانند اوگاندا یا جمهوری آفریقای مرکزی را در نظر بگیریم، مصرف انرژی آنها حتی کمتر است، یعنی. آمریکا 90 برابر، انگلستان 60 برابر این کشورها انرژی مصرف می کند! پس چرا باید فقط در مورد سوخت هایی که باید حذف شوند صحبت کنیم و نه اینکه چند کشور باید فوراً انتشار کربن خود را کاهش دهند؟

من بحث سهم منصفانه از فضای کربن را در اینجا مطرح نمی کنم و اگر کشوری بیش از سهم عادلانه خود از فضای کربن استفاده کرده است، چگونه باید به کشورهای فقیرتر خسارت بدهد. من به سادگی به این نکته اشاره می‌کنم که وقتی از انتشار گازهای گلخانه‌ای صفر خالص و حذف تدریجی برخی از سوخت‌ها صحبت می‌کنیم، کشورهای ثروتمند به مسیر خود برای انتشار بیش از حد کربن ادامه می‌دهند، در حالی که اهداف خود را برای سایرین تغییر می‌دهند.

آخرین کلمه در مورد ریا، نروژ است. در زمانی که تولید نفت و گاز خود را گسترش می دهد، نروژ به همراه هفت کشور اسکاندیناوی و بالتیک دیگر با بانک جهانی لابی می کنند تا “تمام بودجه برای پروژه های گاز طبیعی در آفریقا و جاهای دیگر را بلافاصله پس از سال 2025 متوقف کند.” با عنوان “سیاست های آب و هوایی کشورهای ثروتمند، استعمار در سبز هستند” در مجله فارین پالیسی، نوشته ویجایا راماکاندران، مدیر انرژی و توسعه در موسسه Breakthrough.

به گزارش گاردین، اگرچه نروژ ممکن است صریح ترین باشد، اما 20 کشور قطعنامه های مشابه COP26 را برای پایان دادن به “تامین مالی برای توسعه سوخت های فسیلی در خارج از کشور” تصویب کردند. برای آنها، مذاکره در مورد تغییرات اقلیمی راهی برای حفظ موقعیت مسلط انرژی خود است، در حالی که نه تنها غرامت های اقلیمی را رد می کنند، بلکه از کمک مالی به فقیرترین کشورهایی که تلاش می کنند برای مردم خود انرژی برای زندگی فراهم کنند، خودداری می کنند.

واضح است که هیچ کشوری در جهان آینده ای ندارد اگر ادامه انتشار گازهای گلخانه ای را متوقف نکند. اما اگر کشورهای ثروتمند راهی برای تامین حداقل نیازهای انرژی خود برای کشورهای فقیر پیدا نکنند، شاهد فروپاشی بخش وسیعی از کشورهای خود خواهند بود. آیا منطقی است که فکر کنیم کشورهای جنوب صحرای آفریقا می توانند با یک نودم مصرف انرژی ایالات متحده بدون تأثیر بر همه کشورها به زندگی خود ادامه دهند؟

نارندرا مودی، نخست وزیر هند و پیروانش ممکن است بر این باور باشند که هند در مسیر تبدیل شدن به یک کشور توسعه یافته و حتی یک ابرقدرت است. واقعیت این است که هند در واقع از نظر مصرف برق به آفریقا نزدیکتر است تا به چین یا باشگاه ملل ثروتمند، ایالات متحده، بریتانیا و کشورهای اتحادیه اروپا. برخورد با آب و هوای بدون عدالت انرژی فقط نسخه جدیدی از استعمار است، حتی اگر لباس سبز به تن داشته باشد. راماکاندران آن را همان چیزی که هست نامید و نوشت: «تعقیب جاه طلبی آب و هوا بر پشت فقیرترین مردم جهان فقط ریاکارانه نیست – در بدترین حالت استعماری غیراخلاقی، ناعادلانه و سبز است.

* این مقاله با مشارکت Newsclick و Globetrotter ایجاد شده است.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum Şehirlerarası evden eve nakliyat fiyatlarımobil ödeme bozdurmaBetpasRestbetVdcasinoKlasbahisaviator sinyal hilesihtml nullednulled themes