سی سال پیش، ضربه قلم در یک جنگل برفی بلاروس دنیا را تغییر داد

[ad_1]

آقایان پیری که به وین آمده بودند، وقتی در مورد شرایط امضای معاهده ای صحبت می کردند که دقیقاً 30 سال پیش، در دسامبر 1991، اتحاد جماهیر شوروی را رسماً منحل کرد، کاملاً احساساتی بودند.

چهار تن از امضاکنندگان زنده «توافقنامه تأسیس کشورهای مشترک المنافع» در تاریخ 17 نوامبر در آکادمی دیپلماتیک در وین به دعوت مؤسسه اتریش برای سیاست های اروپایی و امنیتی و به ابتکار مارتین سعیدیک، دیپلمات ارشد اتریشی دیدار کردند. که نقش کلیدی در ابتکار صلح سازمان امنیت و همکاری اروپا برای شرق اوکراین داشت.

آنها گفتند دقیقاً همان چیزی که سه دهه پیش در ویسکولی، یک ویلا یا خانه روستایی شوروی اتفاق افتاد. توافق نامه امضا شده توسط فدراسیون روسیه، بلاروس و اوکراین، به گفته کسانی که در این رویداد تاریخی شرکت کردند، در ابتدا توسط امضاکنندگان برنامه ریزی نشده است. در واقع هیچ دستور کار بزرگی وجود نداشت.

به گفته استانیسلاو شوشکویچ، اولین رئیس جمهور بلاروس مستقل، گروه بلاروس برای بحث در مورد تامین انرژی از روسیه به بلووژسکایا گورا آمده است.

رهبران – بوریس یلتسین از روسیه، لئونید کراوچوک و شوشکویچ از اوکراین – قبلاً توافق کرده بودند که اتحاد جماهیر شوروی به عنوان یک واحد فعال مدت کوتاهی پس از فروپاشی KGB و تندروهای ضد اصلاح طلب در رهبری اتحاد جماهیر شوروی در یک کودتای نافرجام علیه میخائیل رئیس جمهور وقت، از بین رفته است. گورباچف ​​در اوت 1991

با این حال، آنچه هنوز گم شده بود، یک بود قانونی فسخ قرارداد صنفی

ویتولد فوکین، نخست وزیر سابق اوکراین، به یاد می آورد که درست بیش از سه ماه پس از رهبری مقاومت یلتسین علیه رهبران کودتا، او و همتایان اوکراینی و بلاروسی خود در جنگلی برفی و بدون مجموعه ای واضح برای گفتگو یافتند.

ما به آنجا رفتیم و به فکر کشورمان و رفاه آن بودیم.» با این حال، اندکی قبل از آن، رئیس جمهور گورباچف ​​برای امضای یک اتحادیه جدید، که به اتحاد جماهیر شوروی اجازه می دهد تحت یک ساختار جدید به حیات خود ادامه دهد، فشار وارد شد. فوکین افزود: در آن لحظه به ذهنم خطور کرد که اوکراین شانس واقعی برای تبدیل شدن به یک کشور مستقل و مستقل را دارد.

فوکین همچنین شایعه قدیمی مبنی بر اینکه این سه سیاستمدار در حال مستی سرنوشت یک ابرقدرت جهانی را رقم زده اند را رد کرد. «ما کاملاً متمرکز بودیم. البته، پس از یک روز کاری سخت، مقداری ویسکی و ودکا نوشیدیم، اما … پس از آن 30 سال جوانتر بودیم. با این حال، صبح همه کاملاً هوشیار و دوباره متمرکز بودند.»

معاون وقت نخست وزیر روسیه، گنادی بوربولیس، که توافقنامه روسیه را با یلتسین امضا کرد، از نقش مرکزی اوکراین در فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی صحبت کرد. بوربولیس گفت، در طول انتخابات ریاست جمهوری و همه پرسی در 1 دسامبر 1991، که در آن 90 درصد از جمعیت اوکراین از استقلال کشور خود حمایت کردند، اوکراین “مشروعیت عظیمی برای پیگیری قرن ها حاکمیت خود به دست آورد.”

قبل از سفر به ویسکولی، یلتسین، رئیس جمهور وقت جمهوری فدرال سوسیالیستی شوروی روسیه (RSFSR)، به گورباچف ​​رئیس جمهور شوروی اطمینان داد که طرفدار تجدید اتحاد جماهیر شوروی است، اما اوکراینی ها علناً اعلام کردند که این امکان وجود ندارد. کراوچوک رئیس جمهور اوکراین گفت که نمی داند کرملین کجاست و گورباچف ​​باید کی باشد.

با اعلام استقلال، اوکراینی ها نیز هرگونه کنفدراسیون را منتفی کردند. بوربولیس توضیح داد که در برابر این پس زمینه، این سه در نهایت با ایجاد یک جامعه از جمهوری های شوروی سابق موافقت کردند و افزود که در آن زمان صحبت از همکاری های آینده بدون تعهد و مبتنی بر دوستی و اعتماد بود.

به گفته پیوتر کراوچنکو، وزیر خارجه سابق بلاروس، علیرغم موضع اوکراین، یلتسین نیروی محرکه توافقنامه 8 دسامبر بود. همتای روسی او در آن زمان، آندری کوزیرف، یکی از متحدان نزدیک یلتسین، در 7 دسامبر در حالی که در هواپیما به بلاروس بود، به او درباره توافق برنامه ریزی شده گفته بود که او را غافلگیر کرد.

سپس در شب 17 آذر متن توافقنامه تنظیم شد. کراوچنکو همچنین خاطرنشان کرد که هیئت اوکراینی تنها یک تغییر در توافقنامه درخواست کرده است. اوکراینی‌ها می‌خواستند این متن ارجاع به “جامعه دموکراسی” را به نفع “مستقل” به جای “دموکراتیک” تغییر دهد تا بیانیه اخیراً امضا شده را به همه‌پرسی استقلال اوکراین مرتبط کند.

یکی از شرکت‌کنندگان از شنیدن این موضوع متعجب شد که توافق پیش از این برای انتقال تسلیحات هسته‌ای از اوکراین، بلاروس و قزاقستان به فدراسیون روسیه، که قبلاً خود را جانشین اتحاد جماهیر شوروی اعلام کرده بود، پیش‌بینی کرده بود. سپس در مقدمه احترام متقابل به تمامیت ارضی کشورهای جدید مورد توافق قرار گرفت.

این امر پایان مسالمت آمیز دولت شوروی را تضمین کرد، پدیده ای نادر در تاریخ فروپاشی امپراتوری ها. مدت کوتاهی پس از امضای قراردادهای بلوژسکایا،، فروپاشی یوگسلاوی منجر به یک رشته جنگ های خونین در قلب اروپا شد که ده ها هزار کشته بر جای گذاشت.

البته امضا کنندگان قراردادهای بلوژسکایا در ابتدا نمی دانستند که یک رویداد بزرگ در تاریخ جهان در حال وقوع است. صبح روز بعد با شنیدن سرود شوروی از رادیو اشک سرازیر شد. زیرا اتحاد جماهیر شوروی علیرغم همه اشتباهاتش «دولت بزرگی» بود که یلتسین، کراوچوک و شوشکویچ برای رفاه آن خوشحال بودند.

اتحاد جماهیر شوروی همچنین وزنه تعادلی برای دیگر قدرت های جهانی، به ویژه ایالات متحده بود. مدت کوتاهی پس از نشست در Belovezhskaya Gora، اتحاد جماهیر شوروی از نقشه ناپدید شد و 15 کشور جدید ظاهر شدند.

لئونید کراوچوک، رئیس جمهور اوکراین (نفر دوم از چپ)، رئیس شورای عالی جمهوری بلاروس استانیسلاو شوشکویچ (سوم از چپ) و رئیس جمهور روسیه بوریس یلتسین (نفر دوم از راست) مراسم انحلال اتحاد جماهیر شوروی و ایجاد مشترک المنافع را امضا کردند. کشورهای مستقل، 8 دسامبر 1991، ویسکولی، بلاروس.

گورباچف ​​که ماه ها به شدت در تلاش بود تا اتحاد جماهیر شوروی را به شکلی تازه نجات دهد، در 25 دسامبر 1991 استعفا داد و پرچم سرخ شوروی با داس و چکش بر فراز کرملین برداشته شد.

نویسنده این سطور در آن زمان خبرنگاری در بروکسل بود. نشست وزرای خارجه ناتو در اواسط دسامبر 1991 در بروکسل برگزار شد. همانطور که مدتی است، نمایندگان کشورهای مشارکت برای صلح از جمله سفیر اتحاد جماهیر شوروی دعوت شده اند. او نامه ای از یلتسین را خواند که در آن چشم انداز همکاری با ائتلاف غربی، که بعداً می تواند حتی عضویت روسیه را نیز شامل شود، ترسیم می کرد.

سفیر سپس خواستار حذف تمام نمادهای اتحاد جماهیر شوروی و برافراشتن پرچم جدید فدراسیون روسیه، که او اکنون سفیر آن بود، شد. با این حال، این کاملا ممکن نبود، اما مقامات ناتو با عجله پرچم قرمز اتحاد جماهیر شوروی را از پرچم آن حذف کردند.

ولادیمیر پوتین در سال 2008 فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی را “بزرگترین فاجعه قرن بیستم” توصیف کرد. او بعداً گفت که تنها آرزوی سیاسی او «در صورت امکان بازگرداندن اتحاد جماهیر شوروی» خواهد بود.

سه دهه پیش، طرح پوتین دور از ذهن سه مردی بود که آخرین میخ را به تابوت آزمایش شوروی کوبیدند. به همین دلیل است که واقعاً شگفت انگیز است که چقدر چیزها در 30 سال گذشته تغییر کرده اند.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum Şehirlerarası evden eve nakliyat fiyatlarımobil ödeme bozdurmaBetpasRestbetVdcasinoKlasbahisaviator sinyal hilesihtml nullednulled themes