“سبز، آبی و دایره ای” در برابر اقتصاد “سیاه” برای مدیترانه؟

[ad_1]

“تمرکز بر مدیترانه ای سبزتر” شعار تبلیغاتی جلسه آغازین برای راه اندازی برنامه INTERREG EURO-MED 2021-2027 است که در تاریخ 2 در لیسبون برگزار می شود.nd دسامبر 2021 https://interreg-med.eu/index.php?id=13352&L=0

سبز، آبی و گرد از ارکان اصلی استراتژی اقتصادی اتحادیه اروپا در دهه جاری هستند که نقش کلیدی در اجرای پیمان سبز اروپا دارند.

اقتصاد آبی به فعالیت‌های مبتنی بر دریا یا مرتبط با آن در بخش‌های تثبیت‌شده، مانند منابع زنده دریایی، منابع غیر زنده دریایی (سوخت‌های فسیلی) و غیره یا در بخش‌های نوظهور و نوآور، مانند انواع جدید انرژی‌های تجدیدپذیر دریایی اشاره دارد. انرژی (یعنی انرژی اقیانوس)، بیواقتصاد آبی و بیوتکنولوژی، مواد معدنی دریا، نمک زدایی و غیره.

کمیسیون اروپا در رویکرد جدید خود، هدف رشد آبی را که در دوره مالی قبلی (2014-2020) اعمال شده بود، به نفع مفهوم «اقتصاد آبی پایدار» کنار گذاشت. اقتصاد و محیط زیست باید به عنوان یک کل در نظر گرفته شود، در حالی که همه فعالیت های اقتصادی در دریا باید تأثیر خود را بر محیط زیست کاهش دهند.

https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/0b0c5bfd-c737-11eb-a925-01aa75ed71a1

برنامه EURO-MED با بودجه کل 281 میلیون یورو (در انتظار تایید نهایی)، اقدامات مربوط به بخش های نوظهور و نوآور را تامین مالی خواهد کرد. این فعالیت ها واقعاً پتانسیل زیادی برای توسعه آینده جوامع ساحلی و جزیره ای دارند.

سایر ابزارهای مالی اتحادیه اروپا برای دوره مالی جدید مربوط به همان حوزه، مانند ADRION (استراتژی کلان منطقه ای EUSAIR)، Next-MED (سیاست همسایگی اروپا) و برنامه های دوجانبه INTERREG (ایتالیا-فرانسه، یونان-ایتالیا، یونان-). آلبانی و غیره) احتمالاً همین جهت گیری را دنبال خواهند کرد.

گزارش Plan Bleu (2020) وضعیت هشدار دهنده در مورد وضعیت محیط زیست و توسعه در مدیترانه را به وضوح توصیف می کند. این گزارش، از جمله، بیان می‌کند که منابع آسیب‌پذیر تحت فشار هستند، این حوضه کانونی برای تغییرات اقلیمی است، و منطقه ساحلی آن در حال تمرکز و انباشت فشار است و از تخریب محیط‌زیست رنج می‌برد. https://planbleu.org/en/soed-2020-state-of-environment-and-development-in-mediterranean/

وقتی از دریای نیمه بسته صحبت می کنیم، همه کشورهای ساحلی باید ارزش های مشترک داشته باشند و سیاست های یکسانی را برای دستیابی به اهداف مشترک دنبال کنند. به نظر نمی‌رسد در دریای مدیترانه، جایی که منافع اقتصادی و رقابت سیاسی، از جمله درگیری‌های مسلحانه، اختلافات ارضی و ضعف‌های اقتصادی، فرصت‌های همکاری و اقدام مشترک را محدود می‌کند، این مورد صادق نیست.

بنابراین، سؤال اصلی این است که بررسی کنیم که آیا سرمایه‌گذاری‌های بالای اروپایی در آینده، به‌ویژه از برنامه EURO-MED، برای معکوس کردن یا حتی تأثیرگذاری بر مدل واقعی اقتصادی و واقعیت‌های حوزه مدیترانه کافی است یا خیر.

تحلیل ما بر تولید انرژی متمرکز خواهد بود، بخش بسیار مهم اما متضاد اقتصاد آبی، جایی که انتظار می‌رود مبارزه بین انرژی‌های متعارف و تجدیدپذیر دشوار باشد.

کمیسیون اروپا در بیانیه خود در مورد اقتصاد آبی اعلام کرد که بخش نفت و گاز فراساحلی برای چندین سال در حال کاهش بوده است که عمدتاً به دلیل تعلیق مجوزهای نفت و گاز فراساحلی ایتالیا بوده است. اما آیا این فرض برای اکتشاف نفت و گاز فراساحلی در دریای مدیترانه به عنوان یک کل معتبر است؟ در مورد انرژی هسته‌ای که منبع انرژی دریایی محسوب نمی‌شود، اما می‌تواند تأثیرات زیست‌محیطی بر آب مصرفی بگذارد و حوضه دریا را بیش از پیش بدتر کند، چطور؟

بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط سازمان زمین شناسی ایالات متحده، منطقه شام ​​در شرق مدیترانه – که شامل سواحل سوریه می شود – دارای ذخیره 1.7 میلیارد بشکه نفت و 3.5 تریلیون متر مکعب گاز طبیعی است.

در حالی که مصر در سال 1969 در کشف گاز دریایی از میدان ابوکر پیشگام بود، این آغاز حفاری در آب های عمیق در سال 2000 بود که افق جدیدی را در شرق مدیترانه گشود. تا به امروز، بیش از 2 تریلیون متر مکعب گاز طبیعی در بخش مصری دریای مدیترانه کشف شده است. با این حال، مدیترانه شرقی ناکافی یا ناشناخته باقی مانده است و چشم انداز خوبی برای ذخایر اضافی دارد.

ترکیه، مصر، یونان، لبنان، سوریه، لیبی و اسرائیل در شرق مدیترانه سیاست های فعالی را در این منطقه غنی از انرژی دنبال می کنند، در حالی که ایالات متحده، روسیه، بریتانیا، فرانسه و ایتالیا نیز به دنبال حفظ نفوذ در منطقه هستند. منطقه

در واقع، پس از دو بحران جدی اقتصادی و بهداشتی، خطر امنیت عرضه و افزایش قیمت نفت و گاز، برای دولت‌ها بسیار مشکوک است که از بهره‌برداری از «طلای سیاه» اخیراً کشف‌شده خودداری کنند و آن را به سایر «نجیب‌ها» ترجیح دهند. و منابع سازگار با محیط زیست تولیدکنندگان دولتی به پول، شرکت های بزرگ نفتی به سود، و کشورهای اروپای شمالی به امنیت انرژی، استقلال از گاز روسیه و قیمت های پایدار نیاز دارند.

بنابراین، نقش بالقوه مدیترانه شرقی برای تنوع بخشیدن به منابع انرژی اروپا قابل توجه است. پروژه خط لوله گاز شرق مدیترانه وسیله انتقال گاز مدیترانه به اروپا از طریق اسرائیل، قبرس و یونان خواهد بود.

در این شرایط اصلاً جای تعجب نیست که اردوغان رئیس جمهور ترکیه همواره مدعی «وطن آبی» به عنوان عنصر کلیدی سیاست خارجی ترکیه بوده است.

تعدادی از کارشناسان هشدار می‌دهند که استخراج برنامه‌ریزی شده از ذخایر هیدروکربنی در مدیترانه شرقی خطر فاجعه‌های زیست‌محیطی و اجتماعی-اقتصادی غیرقابل برگشت در دریا، زمین‌های مولد که در آن استخراج برنامه‌ریزی شده است، و همچنین امکان حیات خود کشورها را به همراه دارد. برخی دیگر از کارشناسان معتقدند که هیدروکربن ها و به ویژه گاز بخشی از راه حل انتقال انرژی است و اصرار دارند که تلاش ها برای اکتشاف و کشف میادین جدید و همچنین بهره برداری از آنها باید افزایش یابد.

تجربه بین‌المللی نشان می‌دهد که در منطقه‌ای که هیدروکربن‌ها استخراج می‌شوند، با وجود شرایط سخت محیطی و اقدامات پیشگیرانه، حوادث و تخریب عمومی اجتناب‌ناپذیر است. بدیهی است که فعالیت های معدنی نمی توانند با فعالیت های به اصطلاح آبی و سبز همزیستی داشته باشند.

دو نمونه معمولی اخیر اثرات منفی استخراج معادن خشکی و فراساحلی را نشان می دهد: بازیلیکا (ایتالیا) و خلیج مکزیک.

پس از نزدیک به سی سال استخراج، باسیلیکا اکنون با یک فاجعه زیست محیطی چشمگیر، افزایش نرخ سرطان، کشاورزی ویران شده و گردشگری تخریب شده مواجه است. در نتیجه، دولت ایتالیا تصمیم گرفته است که هرگونه درخواست جدید برای امتیاز تولید را تا پایان سال 2021 به حالت تعلیق درآورد.

در خلیج مکزیک، انفجار سکوی نفتی BP در سال 2010، 5 میلیون بشکه نفت خام را به دریا ریخت. بستن چاه معدن در عمق 1500 متری و جلوگیری از نشت سه ماه طول کشید. این نفت 180000 کیلومتر مربع از دریا و ساحل، از تگزاس تا آلاباما را پوشش می دهد، در حالی که بیش از 5500 تن مواد شیمیایی سمی پراکنده استفاده شده است.

علاوه بر تردیدها و نگرانی ها در مورد بهره برداری نفت و گاز، نگرانی های متعددی در مورد بهره برداری یا ساخت نیروگاه های هسته ای جدید در کشورهای مختلف اطراف دریای مدیترانه وجود دارد. در حال حاضر نیروگاه های هسته ای در بلغارستان، رومانی، فرانسه، اسپانیا و اسلوونی وجود دارد و در ترکیه، آلبانی و مقدونیه شمالی برنامه ریزی شده است.

ترکیه قصد دارد چهار راکتور هسته ای 1200 مگاواتی بسازد که اولین راکتور در آکویو توسط Rosatom، یک شرکت دولتی انرژی هسته ای روسیه ساخته می شود.

روس اتم همچنین مجوز احداث کارخانه در منطقه دبعه در مرسا ماتروه را از دولت مصر دریافت کرده است که توسط روسیه با وام 25 میلیارد دلاری تامین می شود.

فرانسه صاحب پنجاه و هشت رآکتور هسته ای است و حدود 80 درصد از تولید انرژی آن بر اساس انرژی هسته ای است. این درصد بالاترین درصد در جهان است. فرانسه یکی از پایین ترین قیمت برق در اتحادیه اروپا و کمترین انتشار دی اکسید کربن در اتحادیه اروپا را دارد.

بنابراین انرژی هسته ای به عنوان وسیله ای برای گذار به اقتصاد بدون کربن بازمی گردد و با وجود تجربیات بد و حوادث، بسیاری از کشورها مانند بریتانیا و ژاپن نیز این تصمیم را می گیرند.

ده کشور عضو (هلند، رومانی، جمهوری چک، فنلاند، اسلواکی، کرواسی، اسلوونی، بلغارستان، لهستان و مجارستان) به رهبری فرانسه، معتقدند که گاز طبیعی و انرژی هسته‌ای می‌تواند برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی استفاده شود و خواستار آن شده‌اند. در اصطلاح “طبقه بندی” به عنوان چنین شناخته شده است. از سوی دیگر آلمان – که نیروگاه های هسته ای خود را قفل می کند – اتریش، لوکزامبورگ و سایر کشورها به شدت با این سیاست مخالف هستند. برخی دیگر از کشورها معتقدند که گاز تنها باید یک راه حل موقت و پلی برای گذار به انرژی سبز باشد، زیرا آلودگی کمتری نسبت به نفت دارد و اگرچه هنوز یک سوخت فسیلی است.

بر اساس پیش‌بینی‌های کنونی، در کمتر از یک دهه، کره زمین به‌طور قاطعانه‌ای از سوخت‌های فسیلی به منابع انرژی تجدیدپذیر و منابع صرفه‌جویی تغییر خواهد کرد و اولین تغییر اساسی مورد انتظار، فناوری خودروها است که در حال حاضر بیش از نیمی از سوخت جهان را مصرف می‌کنند. در واقع کاهش بیشتر قیمت نفت پیش بینی می شود.

باید دید با توجه به اینکه انرژی به صورت موازی از منابع متعارف (سوخت های فسیلی و هسته ای) و از منابع انرژی های تجدیدپذیر تولید می شود، این پیش بینی برای حوزه مدیترانه نیز معتبر خواهد بود یا خیر.

در پایان دهه متوجه خواهیم شد که آیا پول اروپا برای نجات دریا استفاده شده است یا در دریا گم شده است.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum Şehirlerarası evden eve nakliyat fiyatlarımobil ödeme bozdurmaBetpasRestbetVdcasinoKlasbahisaviator sinyal hilesihtml nullednulled themes