COP26: وعده های آب و هوایی با سیاست ها یا رفتار مصرف کننده منطبق نیست

[ad_1]

پس از بیش از دو هفته گفتگو در اجلاس آب و هوا COP26 سازمان ملل در گلاسکو، اسکاتلند، دیپلمات های نزدیک به 200 کشور در نهایت بر دو نکته اصلی توافق کردند: تشدید مبارزه با تغییرات آب و هوایی و کمک به آماده سازی کشورهای در معرض خطر. به ویژه، دولت ها موافقت کرده اند که در سال 2022 بار دیگر با برنامه های قوی تر برای کاهش انتشار دی اکسید کربن تا 45 درصد تا سال 2030، کاهش چشمگیر انتشار گاز متان (که پتانسیل بیشتری برای گرم شدن کره زمین از CO2 دارد) و تقریباً دوبرابر کردن کمک به کشورهای فقیر برگزار کنند. کمک به کاهش اثرات تغییرات آب و هوا. به ویژه، کشورها موافقت کردند که کاهش ظرفیت زغال سنگ و شروع کاهش یارانه های دولتی برای سایر سوخت های فسیلی را آغاز کنند، که اولین بار است که زغال سنگ و سوخت های فسیلی در متن COP ذکر شده است.

الوک شارما، برگزارکننده اصلی COP26، پیمان آب و هوای گلاسکو را “پیروزی شکننده” نامید.

جان کری، فرستاده ایالات متحده در آب و هوا، با اذعان به ناقص بودن توافق، حمایت خود را ثبت کرد. “شما نمی توانید اجازه دهید ایده آل دشمن خوبی باشد و این خوب است. او گفت: “این یک بیانیه قوی است.”

و در حالی که این توافق گامی رو به جلو است، به شدت توسط دانشمندان، فعالان آب و هوا و نمایندگان کشورهای کوچکتر و فقیرتر مورد انتقاد قرار گرفته است، زیرا آنها خیلی زودتر از کشورهای بزرگتر و ثروتمندتر، بیشترین تأثیر را بر اقلیم احساس خواهند کرد.

شان امینات، وزیر محیط زیست مالدیو، توافق نهایی COP26 را محکوم کرد و آن را «با فوریت و مقیاس لازم مطابقت نداشت». مالدیو هزاران سال است که زندگی و تمدن بشری را حفظ کرده است، اما 80 درصد از مجمع الجزایر کم ارتفاع در اقیانوس هند به دلیل افزایش سطح آب دریاها ناشی از گرم شدن کره زمین، تا سال 2050 غیرقابل سکونت خواهند شد. امینات گفت: «آنچه برای سایر کشورها متعادل و عملی به نظر می‌رسد، به مالدیو کمک نمی‌کند تا به موقع وفق پیدا کند. برای مالدیو خیلی دیر خواهد بود.

نیکلاس هوئن، کارشناس سیاست آب و هوا در دانشگاه واگنینگن هلند گفت: «COP26 شکاف را کاهش داد اما مشکل را حل نکرد.

مدت ها قبل از باج خواهی سالانه آب و هوا، چیزی که به عنوان «آخرین و بهترین شانس» ما برای فراهم کردن محیط زندگی برای نسل های آینده توصیف می شد، بیهوده بود. چطور نه؟ رهبران بیش از 150 کشور از زمان آغاز مذاکرات در مورد کنوانسیون چارچوب سازمان ملل متحد در مورد تغییرات آب و هوا (UNFCCC) بیش از ربع قرن پیش، در تلاش برای کاهش انتشارات گرمایش جهانی بشر بوده‌اند. و از زمانی که اولین اجلاس در سال 1995 برگزار شد، انتشار جهانی گازهای گلخانه ای به جای آن سر به فلک کشیده است.

میزبان این نشست، نخست وزیر بریتانیا، بوریس جانسون، که به فعالان در فراخوان شعار “1.5 زنده نگه دارید” پیوست – از مهمانان خود تحت تأثیر قرار نگرفت و در جریان اجلاس G20 (که در رم در رم برگزار شد) گفت: روزهای قبل از COP26) که کل جهان وعده‌های رهبران بدون اقدام «شروع به ظاهر پوچ کردند» و از تعهدات ضعیف آنها به عنوان «قطره‌هایی در اقیانوسی که به سرعت در حال گرم شدن بود» انتقاد کردند.

علم برای ما مهلت تعیین کرده است. برای محدود کردن گرمایش زمین به 1.5 درجه سانتیگراد بالاتر از سطح قبل از صنعتی – محدودیتی که در توافقنامه پاریس تعیین شده است – بشر باید تا سال 2050 به “انتشار صفر خالص” برسد (یعنی هر مقداری را که در جو منتشر می کنیم باید حذف کنیم) اما این هدف بسیار بعید به نظر می رسد. آلاینده‌های بزرگی مانند ایالات متحده، چین و روسیه نه تنها به سوزاندن سوخت‌های فسیلی با سرعت هشداردهنده‌ای ادامه می‌دهند، بلکه به حفاری بیشتر نفت نیز ادامه می‌دهند. چین – بزرگترین منبع انتشار گازهای گلخانه ای در جهان که مسئول بیش از یک چهارم کل انتشار بشر است – و روسیه اهداف خود را تا سال 2060 به صفر رسانده اند. هند آن را تا سال 2070 تحت فشار قرار داده است، که این همان چیزی است که رهبران آینده با آن سروکار دارند. (نگاهی گذرا به نمودار ایجاد شده توسط اکونومیست، نشان دهنده کاهش سریع و شدید انتشار گازهای گلخانه ای که چین برای رسیدن به هدف خود باید تحمل کند، بر مقیاس و شاید احمقانه بودن پیروزی در جنگ بر سر بحران آب و هوا تأکید می کند.)

در ایالات متحده، یک کشور تقسیم شده در یک مجلس قانونگذاری مسدود شده است که بسیاری از قوانین آب و هوایی را تصویب نکرده است. بخش عمده ای از حفاظت از محیط زیست از طریق اقدامات اجرایی، مانند مقررات وضع شده توسط آژانس های فدرال، که به سادگی می تواند توسط دولت بعدی لغو شود، اعمال می شود. زمانی که دموکرات ها در کاخ سفید حضور دارند، حفاظت از محیط زیست در فهرست اولویت ها بالاتر است. وقتی یک جمهوری خواه در کاخ سفید حضور دارد، بیشتر در مورد آلودگی است. این کشور فاقد قوانین اقلیمی قوی فدرال و ایالتی برای محافظت از مردم و محیط زیست در برابر آلودگی سمی و گرمایش جهانی، محافظت از جوامع حصارکشی شده (که اغلب جوامع رنگین پوست و جوامع محلی ضعیف هستند) و مسئول نگه داشتن آلاینده ها را ندارد.

نماینده چینی Xie Zhenhua در کنفرانس COP26 که اخیراً در اسکاتلند به پایان رسیده است.

یکی از نکات برجسته این اجلاس، توافق تاریخی 19 میلیارد دلاری بین بیش از 100 کشور – مجموعاً مسئول حدود 85 درصد جنگل‌های جهان – برای پایان دادن به جنگل‌زدایی تا سال 2030 بود. جنگل‌های سالم و بکر در مبارزه با آب و هوا بسیار مهم هستند. زیرا آنها از انتشار حدود یک سوم دی اکسید کربن در جهان از سوزاندن سوخت های فسیلی جلوگیری می کنند.

اما در یک بیانیه مطبوعاتی، دن زرین، مدیر اجرایی جنگلداری و تغییرات آب و هوایی در انجمن حفاظت از حیات وحش، گفت که پیمان آب و هوای گلاسکو “به این معنی نیست که جهان بحران آب و هوا را حل کرده است.” وی خاطرنشان کرد که حتی اگر همه کشورهای شرکت کننده قول کاهش انتشار گازهای گلخانه ای (معروف به “مشارکت های تعیین شده ملی” یا “NDCs” را بدهند)، جهان به کاهش 45 درصدی مورد نیاز تا سال 2030 برای محدود کردن افزایش انتشار گازهای گلخانه ای دست نخواهد یافت. درجه حرارت تا 1.5 درجه سیلسیوس. در پیمان آب و هوای گلاسکو، کشورها موافقت کردند که NDCهای خود را تنها تا پایان سال 2022 تقویت کنند.

پرزیدنت جو بایدن که در این اجلاس شرکت کرد، از توافقنامه جنگل که هدف آن احیای حدود 500 میلیون هکتار از اکوسیستم ها از جمله جنگل ها تا سال 2030 است، استقبال کرد. بایدن گفت که دولت‌ها، مالکان زمین‌ها و ذینفعان حفاظت را در اولویت قرار دهند و افزود که این طرح به جهان کمک می‌کند تا به هدف مشترک ما برای توقف از دست دادن جنگل‌های طبیعی دست یابد.

اما فعالان کمتر مشتاق بودند. سوپارنا لاهیری از ائتلاف جهانی جنگلداری که یک ائتلاف بین المللی است، گفت: “توافق جنگل یکی از آن تلاش های مکرر است که ما را به این باور برساند که می توان جنگل زدایی را متوقف کرد و جنگل را با سرمایه گذاری میلیاردها دلار در زمین ها و مناطق بومی حفظ کرد.” سازمان های غیردولتی و سازمان های بومی مدافع حقوق مردم جنگل.

“[R]جنیفر تاولی کورپوس، یک وکیل ایگوروت در فیلیپین و رهبر سیاسی ارشد در نیا ترو، یک گروه مدافع غیرانتفاعی بومی، گفت که حقوق بومیان نسبتا ضعیف است، “در متن گلاسکو گفت. به ویژه، او گفت که “[w]e نیاز به نظارت دقیق بر اجرای آن دارد [COP26’s] طرح کربن جدید “، در مورد نهایی کردن قوانین حاکم بر ایجاد یک بازار بین المللی کربن، و بخشی از توافقنامه اقلیمی پاریس در سال 2015 بود.

علاوه بر فقدان نماینده مردم بومی در متن نهایی پیمان آب و هوای گلاسکو، مردم کشورهای جزیره ای فقیرتر که در برابر اثرات افزایش سطح آب دریاها آسیب پذیرتر بودند نیز در مذاکرات حضور نداشتند، عمدتاً به دلیل محدودیت های ناشی از کووید. -19. تنها سه کشور از 14 کشور جزیره‌ای اقیانوس آرام که از نظر آب و هوا آسیب‌پذیر هستند، توانستند نمایندگانی را به COP26 بفرستند، در حالی که صنعت سوخت‌های فسیلی بیش از 500 نماینده را فرستاد.

به هر حال، وعده‌های اقلیمی که ملت‌ها داده‌اند با سیاست‌های اقلیمی آن کشورها همخوانی ندارد. و از آنجایی که وعده ها الزام آور نیستند، هیچ انگیزه قانونی برای اطمینان از اینکه سیاست های واقعی مطابق با آن وعده ها هستند وجود ندارد. Lakshmana Guruswami، کارشناس حقوق بین‌الملل محیط‌زیست در دانشگاه کلرادو-بولدر، می‌گوید: «NDCها اقدامات داوطلبانه هستند. هیچ راهی برای اجرا، اجرا یا تلاش برای اجرای یک توافق غیر الزام آور وجود ندارد.»

بدون مجازات، بدون عواقب قانونی، بدون دادگاه آب و هوا، بدون پلیس آب و هوا. همه مردم جامعه مدنی است. این به ما، «مردم عادی» بستگی دارد که بایستیم، صحبت کنیم و بسیج شویم. الهام بخشیدن به مراقبت از آب و هوا و محیط زیست در جوانان؛ و رفتار شخصی خود را بازنگری و تجدید نظر کنیم تا در راستای اهداف نهایی که برای آینده داریم باشد. بدون اراده سیاسی پشت نامزدهایی که با تغییرات آب و هوایی و فشار عمومی برای دور نگه داشتن مقامات منتخب مبارزه خواهند کرد، هیچ تغییر قابل توجهی نمی تواند وجود داشته باشد. چیزی که بسیاری از شهروندان درگیر در ایالات متحده نمی دانند این است که تنها هر چهار سال یک بار با رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری کافی نیست. تغییر واقعی زمانی اتفاق می افتد که مردم نقش فعالی در جوامع محلی خود داشته باشند. از خانه شروع می شود، با خانواده، دوستان و همسایگان ما.

اشتباه نکنید: تصمیمات شخصی ما به عنوان مصرف کننده نقش مهمی در آب و هوای جهانی دارد. رنه چو، نویسنده تمام وقت مدرسه آب و هوای کلمبیا می‌نویسد: «در حالی که شرکت‌های نفتی بزرگ مانند ExxonMobil، Shell، BP و Chevron بزرگترین منابع انتشار گازهای گلخانه‌ای هستند، ما، مصرف‌کنندگان، شریک هستیم». ما خواستار محصولات و انرژی تولید شده توسط سوخت های فسیلی هستیم. یکی از دانشمندان دریافت که 90 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای شرکت های سوخت فسیلی از محصولات سوخت فسیلی ناشی می شود.

متأسفانه، طبق یک مطالعه اخیر، اگرچه اکثر مردم معتقدند که تغییرات آب و هوایی یک مشکل جدی است، اما تعداد کمی از آنها واقعاً مایل به تغییر سبک زندگی خود برای کمک به حفاظت از محیط زیست هستند. بر اساس یک نظرسنجی از 10 کشور که شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و آلمان می شود، “شهروندان بدون شک نگران وضعیت کره زمین هستند، اما این یافته ها باعث ایجاد شک و تردید در مورد میزان تعهد آنها به حفاظت از آن می شود.” «به جای تمایل بیشتر برای تغییر عادات خود، «نگرانی های شهروندان به ویژه بر ارزیابی منفی آنها از تلاش های دولت ها متمرکز است… آگاهی گسترده از اهمیت بحران آب و هوا، که در این مطالعه نشان داده شده است، هنوز باید با آن ترکیب شود. میل متناسب برای عمل کردن.»

حتی اگر مصرف کنندگان تمایل بیشتری به انطباق رفتار خود برای سازگاری بیشتر با آب و هوا داشته باشند، لزوماً با نحوه ایجاد این تغییرات آشنا نیستند. “[I]جان توگرسن، روانشناس اقتصادی در دانشگاه آرهوس، در مجله علوم رفتاری می نویسد: مصرف کنندگان فردی قادر به شناسایی تغییرات رفتاری نیستند که واقعاً ارزش ایجاد آن برای کمک به آب و هوا را دارند.

امانوئل ریویر، مدیر تحقیقات بین‌المللی در Kantar Public، که این نظرسنجی را همزمان با COP26 در 10 کشور انجام داد، گفت که نتایج نظرسنجی حاوی “درس مضاعفی برای دولت‌ها” است.

اول، آنها باید “توقعات مردم را برآورده کنند … [b]اما آنها همچنین باید مردم را متقاعد کنند نه واقعیت بحران آب و هوا – این کار انجام شده است – بلکه باید در مورد اینکه راه حل ها چیست و چگونه می توانیم مسئولیت آنها را بپذیریم.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort fud crypter istanbul duşakabin Elektronik sigara