قراردادهای جدید راه آهن خطوط ادغام سریع آسیای مرکزی را آشکار می کند


جنگ اطلاعاتی امروزه آنقدر شدید است که ملودی های ناخوانده اغلب وسوسه انگیزتر از ملودی های خوانده شده هستند. سطرهایی از قصیده معروف شاعر انگلیسی شلی “به سوره آسمانی” به ذهنم می رسد – “در روز روشن / تو نامرئی هستی، اما من هنوز هم لذت نافذ تو را می شنوم …”

دو رویداد در دو هفته گذشته نشان دهنده خوش بینی فزاینده نسبت به آینده افغانستان است. هر دو رویداد به این معنی است که چارچوب برای بهبود ارتباط منطقه‌ای، توسعه اقتصادی و حکمرانی در پیش است، که عمدتاً در نظر گرفته نشده است.

البته سفر سه روزه ژنرال ویکتور محمودوف، مشاور امنیت ملی ازبکستان به اسلام آباد در اوایل نوامبر به دعوت موید یوسف، ANS پاکستان، سزاوار توجه بیشتر از این بود. عمران خان نخست وزیر و ژنرال کمار باجوا فرمانده کل ارتش هیأت ازبکستان را پذیرفتند.

ازبکستان یک مدل پیشرفته از تشکیل دولت در فضای پس از شوروی است. کنترل کامل بر اعمال اختیارات امنیت ملی که به نهاد شورای امنیت ملی در تاشکند به ریاست رئیس جمهور اعطا شده است، انسجام قابل توجهی با سیاست های این کشور ایجاد می کند. محموداف از سال 2013 این سمت را بر عهده داشت.

عبدالعزیز کاملوف از سال 2012 وزیر امور خارجه ازبکستان بوده است – و با توجه به 9 سال فعالیت در دوره قبلی از 1994 تا 2003، شاید با تجربه ترین وزیر خارجه جهان باشد.

موید یوسف در توییتی نوشت: پاکستان در سفر محموداف پروتکلی را با ازبکستان امضا کرد که “به تقویت هماهنگی امنیتی و انسجام منطقه ای بین دو کشور برادر ما کمک خواهد کرد.”

در بیانیه ای رسمی که در اسلام آباد منتشر شد، آمده است که این پروتکل “مسائل امنیتی گسترده ای را پوشش می دهد که مورد علاقه دوجانبه است و یک مکانیسم هماهنگی” بین دو شورای امنیت ملی ایجاد می کند.

یوسف پس از مراسم امضای قرارداد به رسانه ها گفت که دو کشور همکاری خود را علیه تروریسم، جنایات فراملی، قاچاق مواد مخدر در کمیسیون جدید امنیتی گسترش خواهند داد، به یکدیگر کمک خواهند کرد تا نیرویی برای مبارزه با مواد مخدر و مدیریت بلایا ایجاد کنند و دفاعی و نظامی را تقویت خواهند کرد. مشارکت.

البته وقایع افغانستان در دیدار تن به تن یوسف و محمودوف غالب بود. یوسف گفت که اسلام آباد و تاشکند در مورد افغانستان “وضعیت یکسانی” دارند – یعنی باید تعهد سازنده ای به دولت کنونی کابل برای جلوگیری از یک بحران انسانی که می تواند بر کشورهای همسایه تأثیر بگذارد، وجود داشته باشد.

افزایش گستردگی آسیای مرکزی به عنوان بخشی از سیاست ژئواکونومیکی این کشور یک هدف کلیدی برای پاکستان است. هیئت ازبکستانی به مرز تورهم سفر کردند تا شاهد ورود چهار کامیون از ازبکستان از طریق افغانستان به پاکستان باشند. در ماه می سال جاری، اولین ترابری TIR پاکستان از طریق زمینی به ازبکستان ارسال شد.

همانطور که یوسف گفت، “ازبکستان به دلیل نزدیکی نزدیک به افغانستان، عنصر بسیار مهمی در دستیابی به پارادایم ژئواکونومیک ما است.” این بیان یک واقعیت است. یک تکنوکرات شوروی سابق، نماد ورزش و پلی بوی شرکای باورنکردنی هستند، اما در واقعیت، شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان و نخست وزیر عمران خان دوستی گرمی در سطح شخصی برقرار کرده اند.

معادلات شخصی در سطح رهبری به پیشبرد ژئواستراتژی در استپ ها کمک می کند و این دو رهبر از الزامات سیاست و اقتصاد که آنها را به هم نزدیک می کند آگاه هستند. بدین ترتیب رویکرد ازبکستان-پاکستان به ثبات منطقه ای و رشد اقتصادی متولد شد.

ازبکستان اولویت را برای حمل و نقل از طریق پاکستان به بنادر گوادر و کراچی از مسیر چابهار به بازار جهانی داده است. در واقع، وزارت امور خارجه ایالات متحده با اعلام این موضوع در ماه جولای، به سرعت متوجه این موضوع شد.پاکستان چهارتایی، “متمرکز بر بهبود ارتباط منطقه ای”، ترویج “صلح و ثبات بلندمدت در افغانستان”. ابتکار ایالات متحده زنگ خطر را در مسکو و پکن به صدا در می آورد.

یک سرباز افغان از “پل دوستی” ساخته شوروی که ازبکستان و افغانستان را به هم وصل می کند، محافظت می کند.

در برابر چنین پس زمینه پویایی، دومین توسعه ماه باید در 8 نوامبر ارزیابی شود – بیانیه دراماتیک نخست وزیر قرقیزستان آکیلبیک جپاروف مبنی بر اینکه بیشکک آماده ادامه پروژه طولانی مدت پکن برای ساخت خط آهن است. اتصال چین به ازبکستان

این اطلاعیه بلافاصله پس از سفر هیئت ازبکستان به اسلام آباد، حاکی از مهارت بسیار خوبی از سوی پکن است که روی “تصویر بزرگ” تسلط طالبان بر افغانستان کار می کند. پکن (و مسکو) متوجه ماموریت ناامید کننده انگلیسی-آمریکایی برای بازگشت به افغانستان شده اند.

رسانه های غربی که به شدت گزارش می دادند اگر پکن عطسه کند، اعلامیه جپاروف در بیشکک درباره پروژه راه آهن را مسدود کردند. جپاروف گفت که دولت او با تاشکند در مورد تمام موضوعات باقی مانده در مورد پروژه راه آهن به توافق رسیده است و انتظار دارد که در آینده نزدیک، احتمالاً در طی یک سفر بلندپایه به پایتخت چین، همین کار را با پکن نیز انجام دهد.

چین از این واقعیت که ازبکستان دارای شبکه راه آهن داخلی به خوبی توسعه یافته و پتانسیل به عنوان یک مرکز منطقه ای است، قدردانی می کند. بنابراین، به عنوان بخشی از ابتکار یک کمربند، یک جاده، چین برنامه های طولانی مدتی برای ایجاد خط آهن از سین کیانگ از طریق قرقیزستان به ازبکستان و ترکمنستان (و ایران) دارد. مانع اصلی این بود که پکن اصرار داشت که خط راه آهن جدید 1435 میلی متر ریل را بپذیرد که چین و بیشتر کشورهای جهان از آن استفاده می کنند، در حالی که گیج 1520 میلی متری دوران شوروی در آسیای مرکزی غالب است.

به نبوغ چین برای یافتن راه‌حل فناوری دوگانه با یک بخش بین‌المللی محدودتر در روسیه بزرگ‌تر اعتماد کنید، که همچنین با حذف نیاز به عبور از مرزهای چین، قرقیزستان و ترکمنستان و ایران، هزینه‌های پروژه را کاهش می‌دهد.

در واقع، پل راه آهن چین-روسیه Tongjiang-Nizhneleninskoye به طول 2.2 کیلومتر به طول 2.2 کیلومتر بر روی رودخانه آمور، آخرین پروژه تکمیل شده تحت ابتکار بلندپروازانه یک کمربند، یک جاده چین، به یک “نمایشگر فناوری” تبدیل شده است. روش ردیابی دوگانه

اولین قطار آزمایشی در ماه اوت از مرز عبور کرد. حزب کمونیست چین اعلام کرده است که راه آهن را به لندن متصل خواهد کرد. با راه اندازی این پل، مسافت حمل و نقل ریلی از استان هیلونگ جیانگ چین تا مسکو 809 کیلومتر کاهش می یابد که باعث کاهش 10 ساعته زمان حمل و نقل می شود.

سنگ آهن اصلی ترین محصول حمل شده از طریق پل خواهد بود که ظرفیت محموله طراحی سالانه آن 21 میلیون تن است. و مهمتر از همه، پل راه‌آهن دارای سیستم ریلی دوگانه است که به قطارها اجازه می‌دهد هم روی گیج‌های روسی و هم چینی حرکت کنند!

مجوز بیشکک برای پروژه راه آهن چین می تواند به طور خارق العاده ای ارتباط فرامرزی را در منطقه آسیای مرکزی و بسیاری از کشورهای منطقه از جمله افغانستان، پاکستان و ایران متحول کند. ژئوپلیتیک منطقه دیگر هرگز مثل سابق نخواهد بود.

ازبکستان در اینجا یک ذینفع اصلی است، زیرا دروازه اصلی افغانستان و پاکستان (بندرهای گوادر و کراچی) است و پاکستان در حال تبدیل شدن به یک کشور بزرگ در سیاست منطقه است. در ماه مارس، پاکستان، ازبکستان و افغانستان بر روی نقشه راه ساخت یک مسیر 573 کیلومتری از مزارشریف به پیشاور، از طریق کابل، توافق کردند. این پروژه 5 میلیارد دلاری، بنادر دریایی پاکستان در خلیج عربی را به ازبکستان باز خواهد کرد.

از دیدگاه روسیه، به عنوان شبکه راه آهن پیشنهادی آسیای مرکزی با شبکه روسیه متصل می شود. پیوند ریلی تأثیر چند برابری بر توانایی روسیه برای مشارکت در بازسازی افغانستان خواهد داشت.

وضعیت بحرانی در افغانستان، کشورهای آسیای مرکزی را وادار به همگرایی می کند و چین و روسیه برای تقویت امنیت منطقه همکاری و هماهنگی را افزایش می دهند. توافق بین ازبکستان و قرقیزستان از ماه مارس برای حل مناقشه مرزی 30 ساله آنها به ابتکار تاشکند، که پیش نیاز راه آهن چین – قرقیزستان – ازبکستان است، قابل دست کم نیست.

البته، آگاهی گسترده ای در میان بازیگران کلیدی – به طور عمده چین، ازبکستان و پاکستان – وجود دارد که ارتباط منطقه ای و صلح و ثبات بلندمدت در افغانستان به هم مرتبط هستند.


https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir