شانس اروپا برای صلح در قفقاز جنوبی

[ad_1]

چارلز میشل، رئیس شورای اروپا، اطلاعیه ها در 19 نوامبر، که در چارچوب اجلاس مشارکت شرقی که در 15 دسامبر در بروکسل برگزار می شود، دیداری بین الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان برگزار خواهد شد. این پیام خوشامدگویی به دنبال دوره ای از تشدید تنش ها بین دو طرف بود درگیری های نظامی در مرز مشترک اما نامشخص آنها.

طبیعتاً هر یک از طرفین طرف دیگر را مقصر این درگیری های جدید می دانستند. با این حال، عناصری در خارج از منطقه وجود دارند که دلیل فوران آنها در همان لحظه و پویایی سیاسی پشت آنها را توضیح می دهند. بگذار توضیح بدهم.

در میان تحلیلگران و ناظران در اروپا و آمریکا تمایلی وجود دارد که ارمنستان را یک بازیگر سیاسی «وحدت» بدانند و رفتار آن را در مقابل نخست وزیرش تجسم بخشند. این کوتاه نویسی قابل درک است که حتی روزنامه نگاران آگاه و دانشمندان علوم سیاسی حرفه ای برای بسیاری از کشورها از آن استفاده می کنند. به عنوان مثال، “پوتین” گاهی اوقات به عنوان کوتاه نویسی یا یک مکان نگهدار (از لحاظ فنی، یک synecdoche، جایی که جزء به معنای کل است) برای نشان دادن رفتار روسیه در ژئوپلیتیک انرژی بین المللی برای اتحادیه اروپا استفاده می شود.

در مورد ارمنستان این یک اشتباه است. به اندازه کافی پذیرفته یا درک نشده است که پاشینیان تحت حمله دائمی داخلی توسط ائتلافی است که از اعتراف به ضرر کشور از جنگ دوم قره باغ خودداری می کند. این ائتلاف که فراتر از قلمرو خود دولت ارمنستان است، واقعاً به دنبال آماده سازی برای جنگ سوم قره باغ است تا سرزمین های آذربایجان را که 30 سال است اشغال شده است، پس بگیرد و آنها را از نظر قومیتی از آذربایجان پاک کند. انجام شده در طول جنگ اول قره باغ در اوایل دهه 1990.

این ائتلاف پس از جنگ دارای سه جزء اصلی است. اولی “طایفه قره باغ«از جمله روبرت کوچاریان (1998-2008) و سرژ سرکیسیان (2008-2018) به اضافه همه پیروان، مشتریان سیاسی و مقامات دولتی فعلی، که تمام دستگاه دولتی ارمنستان را در دهه 1920 هژمونی سیاسی خردکننده خود با آنها کار کردند.

دومین مؤلفه این ائتلاف پس از جنگ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است که توانسته استشلیک نرمچند سال پیش «علیه نخبگان تئوکراتیک یا «مالاهوکراسی». همکاری مجتمع نظامی-صنعتی ارمنستان و سازندگان سیستم های تسلیحاتی مرتبط با سپاه به طور قابل ملاحظه ای بیشتر شده در سال گذشته با کمک مالی ارامنه دیاسپورا.

مولفه سوم، دیاسپورای ارمنی است. تخمین دقیق اندازه آن به عنوان یک کل غیرممکن است. برآوردها با استفاده از تعاریف و روش شناسی های مختلف از سه تا یازده میلیون متغیر است. برآورد منصفانه احتمالاً بین شش تا هفت میلیون است. این تعداد بیش از دو برابر تعداد ارامنه در خود ارمنستان است.

بیش از نیمی از دیاسپورا در سه کشور فرانسه، روسیه و ایالات متحده زندگی می کنند. تعداد در روسیه (تقریبا از پوتین در سال 2020 از “بیش از دو میلیون”) تقریباً دو برابر در فرانسه و ایالات متحده است که دو مورد آخر تقریباً با یکدیگر برابر هستند.

به خوبی شناخته شده است که اعضای دیاسپورا برای مدت طولانی در فرانسه و ایالات متحده از نظر سیاسی بسیار تأثیرگذار بوده اند (کمتر شناخته شده این است که روسیه از این نظر تفاوتی ندارد). افراطی و حداکثری در برنامه و درخواست های خود مستقیماً اعلام می کنند که آنها آنها صلح نمی خواهند.

اما جنگ سیاست خارجی فاشیسم است. می توان شباهت های نگران کننده ای را بین توصیه های ستیزه جویانه برخی سازمان های دیاسپورا و برنامه مشاهده کرد. همکاری مستند از فدراسیون انقلابی ارمنستان (داشناکتسوتون، حزب سیاسی سرکیسیان، که تحت آن پرچم کوچاریان برای پارلمان در سال 2021 نامزد می شود) با آدولف هیتلر و رژیم ناسیونال سوسیالیستی آن در طول جنگ جهانی دوم.

امروزه درک این نکته مهم است که همکاری صریح بین ارامنه دیاسپورا، سپاه ایران و طایفه قره باغ در سیاست داخلی ارمنستان وجود دارد. این همکاری درگیری های نظامی اخیر را که در ابتدای این مقاله به آن اشاره کردم و به شرح زیر توضیح می دهد.

پاشینیان تمام دستگاه دولتی ارمنستان را کنترل نمی کند. پس از انتخاب اولیه خود در سال 2018 و انتخاب مجدد در سال 2021، او به تدریج موفق شد افراد وفادار به خود را برای جایگزینی مشتریان طایفه قره باغ به خدمت بگیرد. به نظر می رسد که او تا حدودی کنترل وزارت خارجه را به دست گرفته و سفرای جدیدی را منصوب کرده است. و سرویس های امنیتی دولتی به طور کلی به او وفادار به نظر می رسند.

با این حال، او هنوز راه زیادی در پیش دارد. علیرغم دستگیری دو وزیر دفاع متوالی به اتهام فساد مالی و نصب الف وزیر جدید دفاع همین چند روز پیش که به پاشینیان وفادار بود، بخش قابل توجهی نه تنها از وزارت دفاع، بلکه از تشکیلات نظامی ارتش نیز در چنبره طایفه قره باغ باقی ماند.

در اواسط نوامبر، کنگره ایالات متحده بررسی نهایی قانون مجوز دفاع ملی را آغاز کرد.NDAA). لابی ارمنی در واشنگتن و متحدانش در هر دو مجلس کنگره اصرار دارند تغییر می کند NDAA، که تلاش می کنند اشکال مختلف کمک و کمک دولت آمریکا به آذربایجان، حتی از جمله کمک های غیر نظامی را رد کنند. طایفه قره باغ و همکاران آنها در ارتش ارمنستان زمان درگیری های مرزی با آذربایجان را به عنوان حداکثر تأثیر بر این تلاش لابی تعیین کرده اند. آنها موفق بودند.

نتیجه بر خلاف منافع اروپا و آمریکاست. ارمنستان متحد ایران و مشتری روسیه است. او با دیگر مشتریان ایرانی در خاورمیانه از جمله عوامل تروریستی غیردولتی مانند حزب الله همکاری داشته است. حتی ناظران نظامی در روسیه من قبول می کنم توسعه صلح آمیز ارمنستان برای امنیت روسیه ضروری است. دلیل این امر این است که جنگ مجدد تنها بی ثباتی سیاسی در قفقاز جنوبی را افزایش می دهد و در عین حال فرصت های بیشتری را برای ایران فراهم می کند تا از متحد خود، ارمنستان، برای نفوذ بیشتر به منطقه علیه منافع روسیه استفاده کند.

بسیار مهم است که دیدار علی اف و پاشینیان در بروکسل یک عکس معمولی نیست. اگر او به خوبی آماده باشد، اگر رهبران با محیط های قابل توجهی همراه شوند که بتوانند آشکارا صحبت کنند و بحث ها را در صورت لزوم گسترش دهند، مفید خواهد بود.

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان.

شاید بیش از همه، رئیس شورای اروپا باید قبل از دعوت از دو رهبر برای دیدار کوتاه با او فکر کند. تنها گذاشتن آنها با هم در یک مکالمه یک به یک تا زمانی که می خواهند صحبت کنند. این اولین بار است که چنین دیداری بین دو فصل برگزار می شود. این چیزی است که حتی مربوط به سازمان امنیت و همکاری اروپا نیست گروه مینسک موفق به تسویه حساب شد.

این فرصت دیپلماتیک نباید از دست برود. مذاکرات بین دو کشور می تواند در جای دیگری به جز بروکسل ادامه یابد. پاشینیان مجبور شد از طریق فشارهای سیاسی داخلی برای لغو نشست اوایل ماه جاری در مسکو که با میانجیگری طرف روسیه برگزار می شود.

این جلسه مجددا به دنبال اجرای بند نهم است اعلامیه سه جانبه در تاریخ 10 نوامبر 2020 در مورد گشایش خطوط ارتباطی و حمل و نقل بین دو کشور. دستور کار این نشست همچنین آغاز فرآیند تعیین مرز بین المللی دو کشور بر اساس ارتش شوروی بود. کارت ها متعلق به وزارت دفاع روسیه است.

“حزب نظامی” در ایروان با تحریک درگیری های مسلحانه اخیر و تحریک جمعیت ارمنی علیه آذربایجان – که توضیح دادم از ایروان تا تهران و ارامنه دیاسپورا در مسکو، پاریس و واشنگتن فراتر رفته است – ارائه آن را برای پاشینیان غیرممکن کرده است. در این نشست در مسکو و در نهایت برای آغاز این روند صلح.

بیشتر از همه، حزب نظامی می خواهد یک معاهده صلح غیر ممکن چنین معاهده ای شامل به رسمیت شناختن متقابل تمامیت ارضی و تعیین حدود یک مرز بین المللی خواهد بود. بنابراین، پایان دادن به ادعاهای ارضی ارمنستان علیه آذربایجان، جمع آوری کمک های مالی از سازمان های رسمی دیاسپورا برای جنگ بیشتر (و حقوق آنها) را بسیار دشوار می کند.

ائتلاف (1) سازمان های رسمی و نمایندگان دیاسپورای ارمنی، (2) سپاه ایران و (3) طایفه قره باغ در ارمنستان بزرگترین تهدید برای صلح در منطقه است. اگر شراکت شرقی – در واقع، اگر اتحادیه اروپا – بخواهد کاری متفاوت انجام دهد، باید این واقعیت را بشناسد و سیاست های واقعا موثر ترویج دهنده صلح را در حمایت از پاشینیان و همچنین علی اف اتخاذ کند، به همان اندازه در برابر خطر تبدیل ارمنستان به یک کشور شکست خورده. دولت. در غیر این صورت، اتحادیه اروپا در ارمنستان باقی خواهد ماند با یک کشور حک شده به گروگان یک گروه تروریستی، که به نوبه خود مدیون سپاه ایران است: مانند لبنان.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort fud crypter istanbul duşakabin Elektronik sigara