هالیتوزیس یا بوی بد دهان چیست؟

 هالیتوزیس اصطلاحی است که در پزشکی برای توصیف بوی بد دهان به کار می رود. البته بوی بد دهان در زمان بیدار شدن طبیعی است و معمولا با خوردن نوشیدنی و یا مسواک زدن از بین می رود. اما اگر هالیتوزیس یا بوی بد دهان به راحتی از بین نرفت ممکن است علامت بیماری دیگری باشد. اما آیا درمانی برای این مشکل وجود دارد؟ با دندانپزشکی بدون درد و استفاده از لیزر دیگر نباید نگران این مشکل بود.

 

چه عواملی باعث هالیتوزیس یا بوی بد دهان می شود؟

شایعترین علت بوی بد دهان، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. تمیز نکردن دندانها منجر به محبوس شدن ذرات ریز غذایی در لابه لای دندان ها و دهان می شود و سپس این ذرات غذایی توسط باکتری های طبیعی دهان تجزیه شده و گاز بدبویی را تولید می کنند. علاوه بر این، پوسیدگی دندان و آبسه نیز باعث بوی بد دهان می شوند. برخی از بیماری ها نیز ممکن است دلیل هالیتوزیس یا بوی بد دهان باشند که رایجترین آنها شامل خشکی دهان، عفونت، بیماری های لثه و دهان، بینی و گلو، مشکلات روده، دیابت، رژیم های شدید غذایی و بی اشتهایی عصبی است. سایر فاکتور های دخیل در بوی بد دهان شامل خوردن مواد غذایی بو دار مانند سیر و پیاز، نوشیدن الکل و سیگار کشیدن است.

 

چه علائمی به هالیتوزیس یا بوی بد دهان مربوط می شود؟

اگر اصول بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنید به مرور زمان به بیماری لثه مبتلا خواهید شد. مرحله اولیه این بیماری با عنوان التهاب لثه شناخته می شود و با مسواک زدن مرتب دندان ها برطرف می شود. در مراحل پیشرفته تر بیماری لثه تبدیل به پریودنتیت می شود که ممکن است منجر به آبسه، عقب رفتن لثه و افتادن دندانها شود.

·   برخی از شایعترین علت های خشکی مزمن دهان نیز شامل بیماری های غدد بزاقی، سایر بیماری ها یا داروها است. خشکی دهان باعث تشکیل یک لایه باکتری روی زبان و بوی بد می شود. 

·   وجود عفونت یا دندان پوسیده در دهان می تواند منجر به بوی بد دهان شود. در برخی موارد نیز عفونت با زخم و یا درد همراه می شود. 

·        سایر بیماریهای مرتبط با دهان، بینی یا گلو نیز ممکن است باعث گلودرد و آبریزش بینی و بوی بد دهان شوند.

هالیتوزیس

چه موقع باید برای درمان هالیتوزیس یا بوی بد دهان به دندانپزشک مراجعه کنم؟

اگر هالیتوزیس برطرف نمی شود و دندان ها ی شما حساس شده یا تغییر رنگ داده اند باید به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر دندانپزشک تشخیص دهد که علت هالیتوز مشکلات دندانی نیست و این احتمال را بدهد که به دلیل سایر بیماریها به هالیتوز مبتلا شده اید شما را به پزشک ارجاع می دهد. 

 

هالیتوزیس یا بوی بد دهان چگونه تشخیص داده می شود؟

ابتدا دندانپزشک دندان ها و دهان را معاینه می کند و سپس در مورد علت های احتمالی از شما سوالاتی در مورد ابتلاء به سایر بیماری ها و یا داروهایی که مصرف می کنید می پرسد. 

 آزمایش هایی نیز وجود دارند که از طریق آنها بوی نفس خارج شده از بینی و نفس خارج شده از دهان را مقایسه می کنند تا مشخص شود آیا علت بوی بد از خود دهان است و یا مربوط به داخل بینی یا سینوس ها و سایر اعضاء داخلی بدن می باشد. 

هالیتوزیس

هالیتوزیس یا بوی بد دهان چگونه درمان می شود؟

بعد از انجام معاینات دندانها و دهان توسط دندانپزشک هر گونه بیماری دندانی تشخیص داده شده و روشهای درمانی انجام می شود. احتمالا یکی از رایج ترین روش هایی که استفاده می شود جرم گیری و تمیز کردن دندان ها است. 

 

چند روش درمانی برای هالیتوزیس یا بوی بد دهان

 

·        دندان ها، دهان و زبان را به طور منظم و با دقت مسواک بزنید

·        روزانه مقدار زیادی آب بنوشید 

·        از دهانشویه به طور موقت برای برطرف کردن بوی دهان استفاده کنید 

·        علت اصلی بوی بد دهان را با مشورت پزشک بیابید و برطرف کنید

·        رفع قطعی بوی بد دهان با لیزر دندانپزشکی

اگر هالیتوز با این اقدامات از بین نرود، دندانپزشک یا پزشک ممکن است درمان علت اصلی بوی بد دهان را توصیه می کند. به عنوان مثال، ممکن است علت بوی بد دهان، مصرف دارو های معده برای برطرف کردن نفخ باشد. در این موارد باید دارو را با مشورت پزشک تغییر دهید و یا اینکه به طور اساسی بیماری معده را درمان کنید. 

آیا می توان از هالیتوزیس یا بوی بد دهان پیشگیری کرد؟

رعایت بهداشت دهان و دندان به جلوگیری از بوی بد دهان کمک می کند. تمیز کردن دندان ها پس از هر وعده غذایی (از جمله زبان)، استفاده از نخ دندان به طور منظم و نوشیدن مقدار زیادی آب می تواند مفید باشد.

سایر اقداماتی که می توانید انجام دهید شامل:

 

·        از مصرف غذاهای حاوی پیاز و سیر خودداری کنید

·        از مصرف غذاهای شیرین پرهیز کنید

·        از تمیز بودن دندان مصنوعی یا سایر وسایل دندانپزشکی خود اطمینان حاصل کنید

عوارض هالیتوزیس یا بوی بد دهان چیست؟

اگر هالیتوزیس یا بوی بد دهان حتی با مسواک زدن و یا نوشیدن آب فراوان از بین نمی رود، می تواند بر کیفیت زندگی افراد تأثیر بگذارد.

در کلینیک دندانپزشکی با لیزر در تهران، توسط دکتر حاکم زاده شما میتوانید از شر بوی بد دهان برای همیشه خلاص شوید.