شماره شبا چیست؟

شماره شبا در امور بانکی ایران نیز کاربردهای فراوانی دارد که نحوه دریافت آن از تمامی بانک های مختلف فعال در ایران، تقریبا یکسان بوده و تفاوت چندانی ندارد. یکی دیگر از بخشهای مصوبه جلسه دهم کارگروه تعامل پذیری ارائه سرویس استعلام شبای افراد از طریق کدملی است که قرار بود این سرویس در اختیار سازمان امور مالیاتی و قوه قضائیه قرار گیرد؛ این بخش از سرویس نیز پیاده شده و هماکنون آماده سرویس دهی است. از این رو اگر شما تصمیم به دریافت شماره شبا دارید باید کادر اول یعنی «تبدیل شماره حساب بانکی ملی به شبا» را انتخاب کنید. شماره کارت نیز در سیستم بانکی ایران یکتا است و میتوان برای جابجایی بین بانکی از آن استفاده کرد. شماره شبا چه مزیت های داشته است ؟ در ادامه بحث مربوط به فعالیت های بانکی مثل ارائه کدهای ussd بانک های مختلف، این بار به سراغ شماره شبا رفته و نحوه دریافت شماره شبا در بانک های مختلف را بررسی خواهیم نمود.

اصطلاحا این عدد با عنوان شماره شبا شناخته می شود و در زبان انگلیسی به آن IBAN گفته می شود. در کارت اینفو شماره شبای بانک ملی ایران را خیلی سریع و راحت دریافت کنید. زیرا تمامی این اطلاعات در شبا موجود است . اگر شما به این شماره نیاز دارید باید به سایت بانکی بروید که پیش تر در آن برای خود حساب باز کرده اید یا اینکه به بانک مراجعه نمایید و شماره شبای حساب خود را دریافت نماید . وب سرویس استعلام شبا فینوتک امکان نمایش آنی نام صاحب حساب و نام بانکی که حساب در آن است را فراهم کرده است، بنابراین میتوان پرداختها را با دقت بیشتری انجام داد و از پرداختهای اشتباه جلوگیری کرد. نکته جالبی که باید در مورد شماره شبا ملی بدانید این است که شماره شبا مانند شماره کارت منقضی نمی شود و نقل و انتقالات مالی با امنیت بیشتری انجام می شود و امنیت حساب شما به خطر نمی افتد.

در ادامه توضیح خواهیم داد که این شماره چیست و چگونه باید آن را دریافت کرد و برای نمونه مراحل آن را برای بانک ملی انجام می دهیم . به عبارت دیگر، ارائه شناسه شبا تنها با وارد کردن شماره حساب مشتری مورد نظر در خودپرداز، قابل ارائه است و به وجود کارت هنگام دریافت این شناسه نیازی نیست. این وب سرویس امکان استعلام شبا بانک ملت، استعلام شبا بانک پاسارگاد، استعلام شبا بانک صادرات، استعلام شبا بانک ملی و کلیه دیگر بانکهای عضو شبکه شتاب را دارد. پایا یک سیستم تبادل اطلاعات بانکی است که به بانکها اجازه میدهد تمامی تبادلات بین بانکی مشتریان خود را به صورت الکترونیکی انجام دهند.به کمک این سامانه، بانکهای عضو آن میتوانند بنا به درخواست مشتری، دستور واریز و یا برداشت وجوه در حسابهای سایر بانکها را صادر نمایند. البته نیازی به این کار نیست و در صورتیکه فردی شماره شبا خود را اشتباه وارد کند به صورت اتومات این موضوع تشخیص داده شده و از بروز خطای بانکی جلوگیری می کند.

راه حل موثر برای اینکه بتوانیم انتقال وجه را به آسانی انجام دهیم ونگرانی سقف انتقال زیر 50 میلیون تومان را نداشته باشیم انتقال وجه از طریق شماره شبا بانکی میباشد. ۳٫با داشتن اطلاعات حساب خود با شماره گوییای ۰۹۶۲۲ تماس گ رفته و داخلی ۵ را وارد فرمایید. سپس تلفن بانک از شما میخواهد که شماره حساب خود را وارد کنید. شما می توانید برای هر حساب خود یک شماره شبا که مخصوص آن است تهیه کنید . به منظور دریافت شماره شناسه حساب بانکی ایران (شبا) برای حساب ها ی بانک ملت بایستی شماره حساب / شماره قرارداد مورد نظر را وارد نموده و عبارت امنیتی مشاهده شده را در فیلد مربوطه درج نمائید . 2. شماره حساب خود را در فیلد مربوط به شماره حساب وارد کنید. شماره کارت معمولاً به حسابهای جاری و حقوقی کارت تعلق نمیگیرد و تنها برای حسابهای سپرده کوتاهمدت شخصی صادر میشود. ولی اکثر بانک ها از طریق حضوری و atm سرویس مورد نظر را برای شما فراهم می کند .

در صورتی که شما یکی از مشتریان بانک ملی ایران باشید با مفهوم شماره شبا بانک ملی آشنایی کافی دارید ولی با این فرض که نمی دانید شماره شبا چیست به طور خلاصه می خواهیم با آن آشنا شویم. اجرای این سرویس که بیشتر برای بخشهای بورس و بیمه کاربرد دارد در جلسه دهم کارگروه تعامل پذیری مطرح و تصویب شده بود. در مصوبه کارگروه تعامل پذیری مقرر شده بود که این سرویس را بانک مرکزی تا ۲۰ فروردین ماه آماده و در شبکه ملی تبادل اطلاعات پیادهسازی کند. این شماره در ایران با IR شروع شده و پس از آن ۲۴ رقم دیگر قرار میگیرد که گذشته از ارقام کنترلی و شناسه معرف بانک ملی ایران 017 و همچنین شماره نوع حساب، از خود شماره حساب نیز تشکیل شده؛ و از آنجا که شماره حسابهای بانک ملی 13 رقم هستند، کمی آن با گذاشتن صفر پیش از شماره اصلی حساب جبران میشود. شناسه بانکی یا معرف بانک ملی عدد 017 است و از طرفی شماره حساب نیست دارای 13 رقم است که به خودی خود تعیین کننده نوع حساب نیز هست.

شبا یا شماره حساب بانکی ایران بمنظور تسهیل و استاندارد سازی مبادلات بین بانکی و بین المللی بانک های کشور، توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعریف شده است. شماره شبا برای هر نوع حساب بانکی قابل تعریف است و برای دریافت شبا نیازی به داشتن یک نوع حساب خاص نخواهید داشت. البته کف و سقف کارمزد این خدمت بانکی بین ۲۰۰ تومان کف و سقف کارمزد ۲۵۰۰ تومان است. این بانک پس از بانک سپه به عنوان یکی از قدیمی ترین بانک های ایران شناخته می شود. بانک ملی ایران یکی از بزرگترین بانک های ایران می باشد، که طی این سالیان به عنوان یی از قدرتمند ترین بانک های ایران شناخته می شود. شبا برای حساب فعلی شما جایگزین نمی باشد ، در صورتی این شبا به عنوان یک شماره استاندارد در کنار شماره حساب قرار خواهد کرد . شما به راحتی می توانید با یک ترکیب عددی ساده این دو مقدار و قرار دادن تعداد صفر شماره 24 رقمی شبا ملی خود را ایجاد کنید.

اگر بخواهید برای دریافت یارانه خود ثبت نام کنید حتما متوجه شده اید که نیاز به شماره شبا دارید و برای شما سوال پیش می آید که این شماره چیست؟ اگر شما از کارت های اعتباری بانک ملی استفاده می کنید با مراجعه به خودپرداز های بانک ملی می توانید شماره شبایتان را دریافت نمایید . روش های غیرحضوری برای دریافت شماره شبا دریافت از طریق دستگاه خودپرداز (ATM)، استفاده از الگوریتم کد شبا و بدست آوردن شماره شبا به صورت دستی و دریافت شماره شبا بانک ملی از طریق وب سایت رسمی بانک ملی ایران می باشد که در ادامه این روش را به طور کامل شرح می دهیم. برای این منظور یک راه مراجعه به خودپرداز بانک ملی ایران می باشد که از طریق آن می توان با استفاده از گزینه 10 گردش آخر حساب، به شماره حساب خود دسترسی پیدا نمود. بانک ملی این امکان را به مشتریانش داده است تا بتوانند برای انواع حساب هایشان شماره شبا دریافت کنند. از دیگر مزایای داشتن شماره شبا امکان انجام تراکنش های بین المللی و خرید و فروش خارج از کشور می باشد. در مطلبی تحت عنوان معرفی شماره شبا در رابطه با کاربردهای شبا و روش های مختلف و کلی دریافت شبا صحبت کردیم، در این مطلب قصد داریم روش های غیرحضوری برای دریافت شماره شبا بانک ملی را ارائه دهیم تا به راحتی و بدون نیاز به مراجعه به بانک بتوانید شماره شبا بانک ملی برای حسابتان دریافت کنید.